Popud k uspořádání nezvyklé akce dala rychtářovská rodačka Kristina Petrová. „Vždy jsem se zajímala o historii naší obce, a když jsem před časem našla v kronice fotografii četníků, řekla jsem si, že by bylo zajímavé zjistit o nich něco více. Oslovila jsem kolegy zabývající se historií četnictva a ve spolupráci s nimi jsme začali pátrat," vysvětlila Petrová.

Příprava jí a dalším organizátorům zabrala dva roky. „Měli jsme ale štěstí, protože v archivech se dochovaly spisy z činnosti stanice, a také se nám podařilo najít potomky u nás sloužících četníků. Někteří z nich slíbili, že se přijedou do Rychtářova podívat," uvedla organizátorka.

Aby byla atmosféra první republiky co nejvěrnější, zapojí se do akce svým oblečením i někteří místní. „Dostali školení o tom, jak vlastně lidé ve třicátých letech dvacátého století chodili oblečení, a věřím tomu, že jich bude hodně. Potěší nás samozřejmě, když se atmosféru pokusí dodržet i návštěvníci, třeba jen elegantním kloboukem," zmínila Petrová. Atmosféru doplní i dobová hudba.

Téma prvorepublikových strážců veřejného pořádku se lidem dostalo do povědomí díky seriálu Četnické humoresky. „Zvali jsme proto herce ze seriálu i Michala Dlouhého, který s námětem na seriál přišel. Bohužel se nám všichni omluvili, že mají moc práce. Jsem ale přesvědčená, že si akci návštěvníci i přesto užijí," doplnila Petrová.

Na programu budou také scénky, založené na skutečných případech z historie četnické stanice v Rychtářově. A víkend doplní tematická výstava v sále rychtářovského hostince. Dát ji dohromady ovšem nebylo jednoduché. „Dohledat jakékoliv podstatné informace bylo těžké. Regionální literatura o tomto tématu mlčí, ani archivní fondy neumožnily úplně odkrýt historii místního sboru," upozornil jeden z autorů výstavy Jiří Vaněček.

Přesto měli autoři při pátrání štěstí. „Kvůli přísným skartačním pravidlům u zemského četnického velitelství se do dnešní doby dochovalo jen velmi málo informací z období Rakouska-Uherska a prvních deseti let Československé republiky. V případě četnické stanice v Rychtářově jsme ale měli štěstí, když jsme v archivu našli téměř kompletní spisy od poloviny 30. let až do roku 1942, kdy byla stanice kvůli rozšiřování vojenského prostoru a vystěhovávání obyvatelstva zrušena," řekl Vaněček.

Výstava představí jak údaje o rychtářovských četnících, tak obecné informace o četnictvu jako celku. Kromě papírových dokumentů bude výstava doplněná o trojrozměrné exponáty a návštěvníci si budou moci vyzkoušet četnické uniformy a výzbroj.

To případné návštěvníky láká. „Zní to rozhodně zajímavě. Četnické humoresky jsem sledovala velmi ráda a atmosféra té doby se mi vždy zamlouvala, takže pokud mi nic nepřekazí plány, aspoň na část dne se do rychtářova vydám," podotkla například Jitka Hrachová.

program

sobota

10:00 slavnostní zahájení

11:00 scénka z vyšetřování

13:00 venkovní ukázka zásahu

17:00 scénka z vyšetřování

neděle

11:00 scénka z vyšetřování

13:00 venkovní ukázka zásahu

17:00 scénka z vyšetřování

18:00 ukončení výstavy

Zdroj: Kristina Petrová