V soutěži studentů architektury z Brna a Bratislavy, kterou vyškovští skauti uspořádali právě proto, aby našli inspiraci pro budoucí podobu klubovny, zvítězil návrh studentky brněnského Vysokého učení technického. „Na vítězném návrhu nás zaujalo především to, že by klubovna v takové podobě dobře prezentovala naši organizaci. Díky velikým oknům, se kterými navrhovaná klubovna počítá, by kolemjdoucí mohli nahlédnout do naší činnosti a víc se o ní dozvědět,“ vysvětlil vedoucí vyškovských skautů Petr Kudlička.

Vítěz otevřený

Přestože je vítězný návrh favoritem, klubovna nemusí nakonec nezbytně jít v jeho šlépějích. „O tom, jestli vybereme vítězný, nebo jiný návrh, definitivně rozhodneme až v první polovině dubna při setkání naší organizace během výstavy všech návrhů v kapli svaté Anny,“ upozornil vedoucí vyškovských skautů.

Na výstavu chtějí skauti pozvat také zástupce vyškovského Mateřského centra Radost, se kterým by rádi na projektu spolupracovali. „Když jsme soutěž architektům zadávali, tak jsme centrum oslovili, jestli by nemělo zájem na projektu spolupracovat, a dostali jsme kladnou odpověď. Maminky s dětmi se často scházejí dopoledne, zatímco naše skupiny odpoledne, takže bychom jim mohli nabídnout využití prostor klubovny,“ řekl vedoucí skautů.

Mateřské centrum sice od dob, kdy jednání o klubovně začalo, získalo nové prostory, ovšem možné spolupráci se stále nebrání. „Záměr se nám určitě líbí a o možnosti budoucího využití jejich prostor stále uvažujeme, vše bude ovšem záležet na dohodnutých podmínkách. Pozvání na výstavu určitě přijmeme a o možné spolupráci budeme následně ve sdružení jednat,“ uvedla předsedkyně sdružení Iveta Chaloupková.

Kromě mateřského centra by skauti rádi nabídli využití klubovny i veřejnosti. „Klubovna by měla pokrýt potřeby naší základny, která čítá asi sto padesát dětí, ale rádi bychom ji nabídli k využití široké veřejnosti. Nebude nějak zvlášť větší než ta stávající, spíš bude lépe a funkčněji uspořádaná,“ řekl Kudlička.

Náklady zatím skauti nedokáží přesně odhadnout. „Určitě ovšem půjdou do milionů korun, z čehož vyplývá, že na akci budeme muset požádat o dotaci. Máme sice nějaké finanční možnosti, ovšem rozhodně ne tak velké,“ nastínil vedoucí.

Mimo jiné kvůli žádosti o dotaci hodlají skauti odkoupit od města pozemek, na kterém by měla klubovna stát. „U některých dotačních titulů je totiž vlastnictví pozemku, na kterém dotovaná stavba stojí, podmínkou. Město v této věci oslovíme, až budeme mít v ruce konečný návrh klubovny,“ popsal Kudlička.

Těžké předjímat

O otázce odprodeje pozemku rozhodne vyškovské zastupitelstvo, právě až skauti předloží konkrétní projekt. „Dokážeme si představit odprodej pozemku a to také za zvýhodněnou cenu, ale rozhodnutí bude v rukou zastupitelstva, takže není možné předjímat. Až nás skauti se svými plány seznámí, zahájíme jednání a na základě toho zastupitelé rozhodnou o konečné podobě případné podpory,“ uvedla mluvčí vyškovského městského úřadu Dana Bednářová. Skauti se začátkem stavby počítají nejdřív v příštím roce.