Tisíce voličů z Vyškovska už v pátek od dvou hodin odpoledne vkročí do volebních místností a pomůžou s výběrem nových poslanců. O post v Poslanecké sněmovně usiluje také rovná padesátka lidí z regionu, jejich výčet je pestrý.

Jsou mezi nimi starostové, místostarostové, podnikatelé, řemeslníci, úředníci, učitelé i třeba dva náměstci hejtmana. Rozesetí jsou na šestnácti jihomoravských kandidátkách.

Post poslance má prakticky jistý předseda sociálních demokratů Bohuslav Sobotka, který půjde k volební urně už tradičně ve Slavkově u Brna.

Za ČSSD bude s pořadovým číslem jedenáct bojovat také Miloslav Brtníček, který je přesvědčený o tom, že na pořadí nezáleží. „Můžu nabídnout dlouholetou práci v komunální politice, školství, fotbalovém klubu. Pokud se do Sněmovny dostanu, rád bych se pokusil zákonným způsobem změnit tento nefunkční stát," vzkázal voličům Brtníček, který je ředitelem vyškovské Základní školy Na Vyhlídce.

Právě na hlasovacím lístku sociální demokracie je v rámci jednotlivých stran a hnutí z Vyškovska nejvíc kandidátů, a to sedm. Po pěti kandidátech z regionu vysílají shodně lidovci a komunisté. Například na desátém místě se objevil Pavel Herman z Ivanovic na Hané. „Za šanci jsem samozřejmě rád, ale beru to sportovně. Nejsem na prvních pozicích, ale uvidíme, jak to dopadne," neztrácel naději Herman.

Školství i práce

O post poslankyně ale za komunisty zabojuje hlavně slavkovská učitelka a zastupitelka Věra Křivánková. Figuruje na třetím místě. „Jsem dlouholetou kantorkou, takže bych velmi ráda pomohla v oblasti školství. Zároveň mám zkušenosti jako kariérový poradce, tudíž se velmi dobře orientuji i v otázkách nezaměstnanosti," vyjmenovala.

Na kandidátce KDU-ČSL zaujímá osmou pozici současný vyškovský zastupitel a náměstek hejtmana Jihomoravského kraje Roman Celý. „Mám na starosti rodinnou politiku a v budoucnu se v ní chci stále víc angažovat," zdůraznil Celý.

Sedmičkou na kandidátce ODS na jihu Moravy je starostka Drnovic Zuzana Hermanová. „Občanští demokraté mají v současné době velmi rozporuplnou reputaci. Chtěla bych ukázat, že za stranou přesto stále stojím. Kandidaturu mi navíc doporučilo místní sdružení a přesvědčila mne osoba lídra," naznačila.

Dva zástupce vysílá do volebního boje za Vyškovsko TOP 09. Jedenáctý je bučovický starosta Radovan Válek. „Nejsem si jistý, zda je pozice volitelná, ale na každý pád je to vyjádření mé podpory kandidátce," naznačil starosta.

Za hnutí ANO 2011 kandiduje z deváté pozice Lukáš Kmenta z Rousínova. Z desáté pak oslovuje voliče vyškovský manager František Vindiš (za Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury).

Favorité nejsou

O něco výš stojí zástupci z regionu na dalších kandidátkách, ovšem v případě stran, které nepatří k favoritům voleb. Odborná asistentka Zuzana Mastná z Rousínova je čtvrtá u Hlavy vzhůru volební blok, do desátého místa je pak křenovický modelář Radko Bohdálek (za Korunu Českou) nebo vysokoškolský pedagog z Vyškova Petr Novotný (za Stranu zelených).

Například revizní technik Stanislav Slezák z Bošovic je pětkou Suverenity Strany zdravého rozumu. „Přesvědčila mě nepříznivá situace v naší republice, pohybuji se ve stavebnictví, bezmála dvacet let podnikám. Vadí mi hlavně podhodnocování lidské práce," řekl Slezák.

O překvapení se pokouší i třeba podnikatel ze Slavkova u Brna Radomír Koval (dvojka za Stranu soukromníků České republiky). Podle svých slov zastává pravicové názory a jako živnostník se rozhodl ucházet o členství ve Sněmovně kvůli obavám z budoucnosti. „V podstatě mě k tomu přiměl strach z vlády levice. A zvedlo mě ze židle tvrzení, že podnikatelé jsou příživníci. Rozhodně s tím nesouhlasím. Podle mě jsou jedním z motorů společnosti. Vím ale samozřejmě, že strana moc šancí nemá, což mě mrzí," svěřil se Koval.