Kolik je druhá odmocnina ze sto šestadvaceti? Kdy se narodil Jan Amos Komenský? Jaké je hlavní město Keni? Jak se řekne anglicky „dort“? Zřejmě nad podobnými otázkami si v tomto týdnu lámali hlavu všichni žáci devátých tříd, kteří si podali přihlášku na střední školy či odborná učiliště. Konalo se tam totiž první kolo přijímacích zkoušek.

Zájemců bylo požehnaně a ne všechny mohly školy přijmout. Důvodem byla nejen omezená kapacita, ale také rezerva, kterou si musely nechat do druhého kola přijímaček.

Například na bučovické gymnázium se přihlásila bez jednoho stovka zájemců, zhruba třetina z nich k víceletému studiu. „Zájemkyň o tento typ studia ovšem oproti loňsku ubylo, a to přibližně o polovinu. Na druhou stranu však přibylo chlapců,“ uvedl ředitel Gymnázia Bučovice Jiří Vlček.

Vedení školy bude letos otevírat dvě třídy. Pro studium na víceletém gymnáziu přijme třicet školáků, stejně tak na čtyřleté. „Plánovanou kapacitu určitě zaplníme, ne však hned v prvním kole. Musíme si ještě nechat rezervu pro kolo druhé,“ doplnil Vlček.

Podle něj ovšem ne všichni, kteří se na gymnázium dostanou, se tam udrží. „Že na to studenti, jak se říká, nemají, zjistíme průměrně za dva roky. Není to žádné katastrofické číslo, z jednoho ročníku jde třeba o jednoho či dva žáky,“ upozornil Vlček.

Stejný počet zájemců přijme také vyškovské gymnázium. Přihlásilo se jich ovšem o něco víc než do Bučovic. „Na nižší gymnázium se nahlásilo pětapadesát studentů a na vyšší víc než osmdesát. „Budeme brát dvě třídy a v každé bude třicet žáků,“ uvedl zástupce ředitele pro vzdělávání Václav Klement.

Šedesát budoucích absolventů základních škol má rovněž šanci dostat se na bučovickou obchodní akademii. A mnozí z nich ani přijímací zkoušky nemusí dělat. Na rozdíl od dřívějších let jim stačí mít vyhovující průměr z vysvědčení. Pokud nepřesáhne číslo 2, zájemce je jednou nohou ve vysněné škole.

Mezi uchazeči se ovšem najdou i tací, kteří mají průměr vyšší. Těch je podle ředitele školy Jiřího Horáka osm z celkového počtu sto dvaadvaceti přihlášených. „Letos přijmeme šedesát studentů, což jsou dvě třídy. Samozřejmě že ti, které vezmeme v prvním kole, vůbec nemusí nastoupit. Hlásí se sem například žáci, kteří chtějí na gymnázium. Pokud je tam přijmou, o naši školu nebudou mít zájem. To se pozná do pěti dnů od přijímacího řízení,“ uvedl Horák.

Tak jako si na nedostatek uchazečů nemůže stěžovat bučovická obchodní akademie, žáky musí odmítat i Střední škola zdravotnická a zemědělsko-ekonomická ve Vyškově. „Celkem jsme dostali dvě stě osmdesát přihlášek. Na obchodní akademii a ekonomické lyceum se přihlásilo víc než devadesát školáků. Menší zájem mají studenti o agropodnikání. Tam se nám přihlásilo devatenáct uchazečů. Sedmatřicet přihlášek máme na zdravotního asistenta a na obor zdravotnické lyceum se hlásí šestačtyřicet studentů,“ uvedla ředitelka školy Eva Chudobová.

Podle ní se na každý obor, s výjimkou agropodnikání, může dostat třicet uchazečů. A to bez přijímacích zkoušek.

Stejně tak i na slavkovskou integrovanou střední školu se zájemci můžou dostat bez přijímaček. Vedení hodlá přijmout přes tři stovky žáků: prodavače, klempíře, automechaniky, kuchaře - číšníky, studenty hotelnictví či podnikatelství. A zatímco střední školy o budoucí studenty nemají nouzi, některá učiliště už teď ví, že část oborů budou muset zrušit.

Například Střední odborná škola a Střední odborné učiliště nábytkářské v Rousínově neotevře dva učební obory, a to nábytkářská výroba a tesař. Naopak zájem je o operátora dřevařské výroby, což je obor podobný nábytkářství. Žáci se hlásí i na uměleckořemeslné zpracování dřeva. Podle ředitele Vojtěcha Bábka je kvůli virtuálním přihláškám těžké odhadnout výsledný počet žáků. Přestože je přihlášek víc než vloni, a to zhruba pětasedmdesát, Bábek se obává, že nakonec škola bude bojovat s nedostatkem žáků.

Naproti tomu víc než dvě stovky studentů a učňů se hlásí na Střední odbornou školu a střední odborné učiliště ve Vyškově. Škola přitom potřebuje obsadit jenom sto čtyřicet žákovských míst. Na první pohled tedy jde o vynikající skóre. Ale nic není jisté. „Systém je pro nás nevyhovující. Mezi přihlášenými je určitě řada těch, kteří se tak zajišťují, kdyby se nedostali na školy pro ně atraktivnější. Pokud takový žák zjistí, že se dostal na jinou školu, nebo že může přestoupit, stáhne se zpátky. Celkový počet žáků se tak dozvíme takřka až prvního září,“ řekl ředitel školy Luděk Kotoulek. Ten tedy pro jistotu vyhlásil druhé kolo přijímacího řízení.

Momentálně může přijmou ještě sedm žáků do oboru ekonomika a podnikání. Podle Kotoulka letos není moc zájem o učební obory. Mladí stále častěji touží po maturitě. Velkým překvapením je pro Kotoulka, že zatím není naplněný obor zedník, ale ani pokrývač, strojní mechanik a obráběč kovů. V případě, že některé obory nebudou naplněné, je škola připravená spojit víc oborů dohromady do jedné třídy.

Druhé kolo přihlášek vypisuje i Střední škola ekonomiky a podnikání ve Vyškově. „Máme dvanáct volných míst v oboru ekonomika a podnikání,“ potvrdil ředitel Milan Bartes. Pokud se nenaplní dvě třídy, je škola připravená otevřít jen jednu.

REDAKTORKY VYŠKOVSKÝCH NOVIN