Velmi rozmanitý bude víkend na Vyškovsku. Alespoň podle akcí a nejrůznějších setkání, která organizátoři připravili pro nadcházející dva dny.

Hodně roztančené budou dnes třeba Šaratice. Od osmé hodiny večerní se tam totiž uskuteční akce s názvem Open Air Salsa na Dědině. „Už přes den ale budou na zájemce čekat workshopy pro tanečníky salsy bachaty a dalších latinskoamerických tanců, následně večer bude koncert k tanci a poslechu kubánské skupiny Mezcla Orquestas, která se představí takřka v celé své sestavě a s výbornou zpěvačkou,“ lákal za organizátory Martin Hon. V přestávce koncertu si pak zájemci vyzkouší výuku salsy zdarma. „Akce se koná v centru obce pochopitelně pod otevřeným nebem, představí se skutečně kompletní brněnská špička tanečníků salsy. Po skončení koncertu přijdou na řadu dýdžejové,“ dodal Hon.

Jako minimálně stejně atraktivní se jeví i dnešní jízda historickým vláčkem, kterou pořádají členové občanského sdružení Hrbatá Máňa. Soupravu potáhne stejnojmenná lokomotiva. „Pojedeme z Brna do Vyškova a zpět. Zvláštní program nechystáme. Předpokládáme, že z cílů, které Vyškov nabízí, si každý vybere. Z Brna vyjíždíme o půl desáté dopoledne,“ informoval Rudolf Škrob ze sdružení Hrbatá Máňa, které lokomotivu po vyřazení z provozu opravilo.

Ti, již se tak na cestu do Vyškova po kolejích vydají, pak můžou zamířit do sousedních Drnovic na Svatoantonínský košt vín. Akce startuje od sedmnácté hodiny v tamním kulturním domě. Na akci zahraje cimbálová muzika sourozenců Osičkových z Velkých Bílovic.

Putování ke kapli

Kdo má raději čerstvý vzduch, může se vydat po stopách Cyrila a Metoděje. Tentokrát se jde z Vyškova od kostela Dr. Karla Farského na Masarykově náměstí od třinácté hodiny ke kapli Strachotínka v Hamiltonech s pramenem zdravé vody a na zříceninu hradu Dědice.

Putování je okořeněné soutěžemi, překvapením a rozluštěním v cíli. Organizátoři připomínají, že trasa je vhodná i pro kočárky.

Na velkou slávu se také chystají Heršpičtí. V obci se totiž dnes a zítra koná druhé setkání rodáků. První setkání uspořádali Heršpičtí už před pěti lety, tehdy se setkalo s velkým ohlasem.

Nové zastupitelstvo se tedy rozhodlo v započaté tradici pokračovat. „Těšíme se na velkou účast a pěkné počasí. Poprvé trvalo setkání tři dny, letos jsme program vměstnali do jednoho dne. Zítra tak uzavře sjezd ekumenická bohoslužba u Pomníku padlých,“ řekl starosta Heršpic Jiří Ziegler.

Pro rodáky nachystala obec bohatý program. Hned po slavnostním zahájení vystoupí děti z mateřské a základní školy. Po obědě si zájemci prohlédnou prostory obecního úřadu, školy, kostelů nebo moštárny.

Představí se také místní vinaři. „Minule jsme uspořádali obecní zabijačku. Letos místo toho bude společný oběd. Heršpičtí rodáci jsou rozesetí po celém světě. Žijí v Americe, Kanadě nebo v Austrálii. Potěší nás, pokud jich dorazí co nejvíc,“ dodal Ziegler.

Důvod k posezení s přáteli nabízí také vedení Letonic. Po celý víkend obec láká na Antonínské hody, které dnes vyvrcholí krojovanou taneční zábavou. Pestrý program nabídnou hody ale i zítra.

Po obědě se nejprve sejdou stárci, kteří pak projdou obcí. Celé odpoledne zpestří hudba dechové kapely Podboranky z Uhřic.

Ani děti nepřijdou o víkendu zkrátka. Tradiční pohádkový les na ně čeká v Rychtářově. Akce startuje od třinácti hodin, na cestě čeká děti i jejich rodiče spousta pohádkových bytostí, Gorvinova alchymie naživo, skákací hrad nebo táborák.