Neúnavné výzvy úřadů, aby si lidé vyměnili do konce roku staré občanky a řidičáky, přeslechlo na Vyškovsku hodně lidí. Můžou se tím dostat do nepříjemných problémů.

„Dosud si o nový občanský průkaz nepožádalo ve vyškovském správním obvodu tři sta lidí. Tím se dopustili přestupku. Mohli bychom jim uložit až desetitisícovou pokutu. Zatím to řešíme domluvou a stejně budeme postupovat celý leden,“ řekla mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Úřady jsou zatím benevolentní

Pokud úředníci dali někomu pokutu, bylo to podle ní jen v případě více prohřešků. Městský úřad chce obyvatele oslovit ještě jednou písemnou výzvou. Přestože ve Vyškově na úřadě byl na konci roku velký nápor, stále je ještě dva a půl tisíce nevyměněných řidičských průkazů.

„Předpokládáme, že jsou to ve značné míře ti, kteří už neřídí. Případně třeba i ti, kteří už zemřeli a jejich smrt pozůstalí odboru dopravy nenahlásili. Výměna samozřejmě pokračuje dál,“ informovala mluvčí.

Žadatelé však od ledna musí počítat s padesátikorunovým poplatkem, což loni nebylo.

Bučovická radnice zatím nehodlá nikomu dávat pokutu za neplatnou občanku. Povinnost se vztahuje na ty, kteří si ji opatřili před prvním lednem roku 1999. Dosud si o ně nepožádalo dvacet obyvatel Bučovicka.

„Postih by mohl případně dosáhnout deseti tisíc korun. To bychom však od nikoho nežádali. Lidé by platili maximálně stovku. Většinou jsou to totiž důchodci. Nějakou dobu se sankcemi ještě počkáme,“ naznačila vedoucí odboru vnitřních věcí Marie Koudelková.

Mnohem víc je neplatných řidičáků, které úřady vydaly do konce roku 1993. Podle údajů bučovické radnice jich je přes šest set. „Vlastníky nevyměněných průkazů jsou většinou starší lidé, kteří nemají zájem si doklad měnit,“ upřesnila vedoucí.

O něco víc neplatných dokladů evidují úředníci ve Slavkově u Brna. „K poslednímu prosinci to bylo necelých jedenáct set řidičských průkazů. Mnozí řidiči jsou už starší lidé,“ informoval tajemník slavkovské radnice Pavel Dvořák.

Tamní úřad ještě čeká na příchod zhruba padesáti lidí, kteří si dosud nepožádali o občanský průkaz. „Postih jsme zatím neuplatnili. Museli bychom zkoumat řadu okolností,“ podotkl tajemník.

Pokuty a potíže s důchody

Policie žádné speciální kontroly nechystá. „Platnost dokladů zjišťujeme jen při běžných prohlídkách. Policisté mají za úkol zaměřovat se i na platnosti dokladů,“ informoval mluvčí vyškovské policie Alois Gryc.

V případě, že někoho načapají, hrozí mu postih. „Za řízení bez platného průkazu řidiči mohou udělit až dva tisíce korun pokuty. Pokud přistihnou někoho bez občanského průkazu, můžeme mu vyměřit pokutu tisíc korun. Obvykle je to ale jen pět set,“ uvedl mluvčí.

Zatím bez problémů lidé přebírají od pošty své důchody. „Na základě dohody s ministerstvem práce a sociálních věcí dáme důchodcům peníze i bez nového průkazu. To ale skončí počátkem dubna. Potom penzi nevyplatíme,“ informovala mluvčí České pošty Dita Václavíková.

Tato výjimka se však netýká ostatních druhů zásilek. „U nich nemáme oprávnění poštu vydat. Pokud však někdo přijde bez platného dokladu na poštu pro uloženou věc, doporučíme mu, ať si požádá o opětovné doručení přímo na svojí adresu. U některých zásilek, například u doporučených psaní, totiž v místě bydliště doručovatel nepožaduje průkaz totožnosti,“ upřesnila mluvčí.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Obyvatelé odkládají výměnu občanek