O post starosty usilují v obci, kde žije víc než tisíc lidí, tři sdružení nezávislých kandidátů. „Je to pro mě záhada, proč to nešlo hned na první pokus,“ uvedl Kopřiva, který stál v čele Lipovce přes třicet let. Nyní už je v důchodu.

Předjížděla v zákazu, způsobila nehodu se dvěma zraněnými.
Řidička předjížděla v zákazu, hasiči ji museli z auta vyprostit

Zástupce jeho rodiny však může chod obce řídit dál. Podle zjištění Deníku Rovnost v čele lipovecké kandidátky Budoucnost + Zkušenost = Jistota totiž figuruje jako lídr jeho syn František. Nezávislé pro Lipovec vede Ondřej Zouhar a v čele Změny pro Lipovec pak stojí Josef Pernica. Kandidátku sestavili také v obci Dlouhá Lhota. Uskupení nezávislých kandidátů Pro Dlouhou Lhotu povede Milan Minks.

Komunální volbyV Lipovci a Dlouhé Lhotě na Blanensku nesestavili žádnou kandidátku. Stejně jako v Hodějicích na Vyškovsku.
Na druhý pokus už lidé ke komunálním volbám půjdou. Konají se 26. ledna. V Lipovci jsou tři uskupení nezávislých kandidátů. V Dlouhé Lhotě jedno a v Hodějicích mají dvě kandidátky.


Na Vyškovsku se volby v říjnu nekonaly v Hodějicích. Místní už nové kandidátky sestavili. „Jsou dvě. O tom, kdo je lídr nebo jaké strany kandidují, nelze ještě mluvit, protože v těchto dnech se to může ještě změnit. Nyní běží několikadenní lhůta pro zapsání a zkontrolování, jestli je vše v pořádku, nebo ne. Pak už bude jasné, kdo kandiduje za kterou stranu,“ uvedla mluvčí nedalekého Slavkova u Brna Veronika Slámová. Právě pod Slavkov jako obec s rozšířenou působností Hodějice spadají.

Radost z toho, že vesnice bude mít svého starostu nebo starostku, má například jedna z obyvatelek Hodějic Marie Glisbergová. „Určitě je to dobře a jsem za to ráda. K volbám půjdu,“ řekla.

O zmíněné tři obce, které nemají starostu, se zatím stará správce. Toho jmenovalo ministerstvo vnitra. Jeho činnost končí dnem ustavujícího zasedání zastupitelstva nebo zvolením starosty a jeho pravomoc je omezená. „Plnohodnotně nedokáže nahradit zastupitelstvo. Může schvalovat rozpočet a závěrečný účet obce. Nesmí prodávat majetek, sjednávat smlouvy zavazující obec nebo rozhodovat o akcích k jejímu rozvoji,“ objasnila mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Duo Tana při vystoupení. Martin Škorpík hraje na kytaru a zpívá, Zuzana Křížová hraje na akordeon.
Hrají šansony a melodií mají plnou hlavu. Duo Tana vydalo první CD