„Už druhým rokem máme knihovnu přestěhovanou v nových prostorách. Pro knihy tak máme víc místa. Zájem čtenářů je velký. Za provoz platíme šedesát tisíc korun ročně a chceme v něm pokračovat,“ uvedl starosta Letonic Miloslav Zachoval.

Zároveň si myslí, že obzvlášť děti a starší lidé tak mají mnohdy jedinou šanci půjčit si knihy. „Do většího města si pro ně nepojedou,“ domnívá se starosta.

Vedení některých obcí si zase uvědomuje význam knihoven pro kulturní život a snaží se je obnovit. Například Dobročkovice neměly vlastní celých deset let.

„Chystáme se otevřít miniknihovnu na obecním úřadě. Knihy budou především pro starší. Mladší lidé mohou jet jinam,“ naznačila předčasem místostarostka Karla Tynklová.

O zavedení knihovny uvažují také v Rybníčku. „Pro obec s dvě stě šedesáti obyvateli je však její zřízení moc drahé. To je asi hlavní problém. Prostory totiž máme,“ řekla starostka Rybníčku Milena Uhlířová.

Ta považuje knihovnu za důležitou. „Především pro děti. Starší lidé si zatím knihy půjčují mezi sebou,“ uvedla starostka.

Nejenom kvůli knihám lidé vyhledávají knihovny. V mnohých z nich totiž funguje taky internet. Jako třeba v topolanské, která prošla nedávno opravou. „Nechali jsme vybourat příčku, aby se zvětšil prostor. Díky tomu vzniknul oddělený koutek s počítačem s přístupem na internet zdarma,“ uvedlá topolanská starostka Jaroslava Sedláčková.

Zájem je podle ní veliký. „Když můžu, pouštím děti i na služební počítač, ale nestačí to. Zažádali jsme proto o dotace, abychom mohli pořídit ještě jeden počítač,“ řekla Sedláčková.

Nové služby přitahují i nové čtenáře. „Dřív sem chodily pouze důchodkyně nad šedesát let. Snažím se ke čtení přilákat hlavně děti. Nyní počet členů vzrostl několikanásobně,“ uvedla topolanská starostka, která je zároveň také knihovnicí.

Význam knihoven zdůrazňuje také sociolog Pavel Klvač. „Pro mě osobně je důležité, aby si obce ponechaly nějaké prostory, kde se mohou lidé scházet. Tedy aby vesnice měly veřejně kulturní neziskový prostor,“ řekl sociolog.

Redaktoři Vyškovského Deníku