Není to tak dávno, kdy běsnící pes v Heršpicích prokousl jedné z místních obličej, poranil nos a pokousal na ruce. Na jaře letošního roku se zase jiné ženě ze stejné vesnice stejný hafan málem zakousl do nohy. Takových případů je spousta.

Potíže se zaběhnutými čtyřnohými mazlíčky jsou podle některých starostů takřka na denním pořádku. „U nás máme problémy s jednou rodinou. Vezmou psa na procházku, občas jim uteče a je z toho neštěstí,“ uvedl heršpický starosta Jiří Ziegler.

O nemalých potížích se psy můžou mluvit i obyvatelé Hodějic. Tam o letních prázdninách pes napadl dítě. „Jeho rodiče se ale s majitelem domluvili, takže případ ani nikde nehlásili,“ potvrdil hodějický starosta Jiří Florian.
Volně pobíhající psi dělají paseku i v Hvězdlicích. „Nikdy nevíte, jestli jsou ta zvířata z vaší obce. Když narazíme na zaběhnutého psa,

obvoláváme okolní obce a většinou si pro něj jeho majitel přijede. Ale blíží se čas Vánoc, lidé dostanou mazlíčky pod stromeček. A víte, kde skončí, když je nebudou chtít? I z města jsou schopní dovézt je na dědinu,“ je přesvědčený hvězdlický starosta Alois Kadlec.

Aby se dočkaly alespoň nějaké pomoci, některé vesnice zavádějí vyhlášku o pohybu psů na veřejných místech. Všechny tři zmíněné obce ji mají. „Jinak by s námi město žádné potíže neřešilo. Pokud se něco stane, věc se dostane do správního řízení. Nezodpovědný majitel se tak většinou dočká aspoň pokuty,“ shodují se starostové.

Nejen oni si stěžují na neustálé problémy s volně pobíhajícími psy. Potíže potvrdila většina obcí Vyškovska. V mnohých ale vyhláška chybí. Podle některých starostů je totiž zbytečná. „Dědina je sice zaneřáděná exkrementy, ale o vyhlášce neuvažujeme. Kdo by hlídal, jestli ji někdo dodržuje? Policisté ne a strážníka nemáme,“ uvedl například starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.

Na neúčinnost vyhlášek poukazují i ti, v jejichž obcích jsou už nějaký čas zavedené. „Zákon je docela bezzubý. Sice máme pravomoci k tomu, abychom se s volně pobíhajícími psy vypořádali, ale nikam to nevede. Jejich majitelé jsou zkrátka nezodpovědní a dokud se nezmění jejich přístup, naše snahy nikam nepovedou,“ myslí si třeba Ziegler.

Podle Zieglerových slov ovšem nejsou na zaběhnutá zvířata krátké jenom vesnice, ale i policisté. „Zkoušeli jsme jim volat, když se vyskytl problém. Prý není v jejich kompetenci toto řešit a odkazovali nás na strážníky. Ale která obec si může dovolit mít městskou policii?“ ptal se bezradně Ziegler.

Možným řešením by bylo uzavřít s městy, pod něž obce spadají,veřejnoprávní smlouvu o výpomoci městskou policií. Například vyškovští strážníci se ovšem tomu brání zuby nehty. „Není tady žádný útulek. Vyškovský záchytný kotec vystačí tak akorát pro psy odchycené ve Vyškově. Kam bychom ty z vesnic dávali?“ namítl velitel vyškovské městské policie Petr Sedláček.

Ten prý před časem navrhoval, aby město s přispěním okolních obcí vybudovalo útulek. „Dědiny ale byly proti. Najednou žádné potíže neměly. Přesto nám ale čas od času vedení obcí volá a žádá o pomoc. Tu jim ale kvůli chybějící veřejnoprávní smlouvě zkrátka nemůžeme poskytnout,“ dodal Sedláček.

Starostům tak mnohdy nezbývá nic jiného, než aby zvířata odchytávali sami. „Máme na to vyčleněné pracovníky obecního úřadu a občas je musím odchytit já,“ svěřil se hodějický starosta.