Takzvaný Dobrovolný svazek obcí byl založen jedenácti vesnicemi regionu, tři roky po svém vzniku byl rozšířen o obec Nové Sady. „Vznikl za účelem ochrany a prosazování společných zájmů například v oblasti školství, sociální péče, zdravotnictví, kultury, životního prostředí nebo třeba cestovního ruchu. Jednoduše zaštiťujeme nejrůznější projekty a žádosti o dotace jednotlivých obcí,“ vysvětlil předseda mikroregionu Josef Vlach.
Jako největší letošní úspěch považuje získání tříapůlmilionové dotace z Evropské unie na výstavbu kompostárny v Krásensku. Tam už mají veškerá potřebná povolení vyřízená. „Začíná výběrové řízení na dodavatele stavby a dodávkové technologie. Koncem září budeme rozlepovat obálky a od října by se mělo začít stavět,“ prohlásila starostka Krásenska Hana Šíblová.
Kompostárna vznikne v areálu zemědělského družstva. „Má zpracovávat tři sta padesát tun odpadu ročně. Bude se jednat o zbytky ze zahrad a z veřejné zeleně. Letos se zatím příliš nevyužije, ale od jara určitě ano,“ byla přesvědčená Šíblová.
Zařízení nebude sloužit jen pro Krásensko, ale i pro čtyři sousední vesnice. Svážet odpad do kompostárny se bude i z Podomí, Ruprechtova, Ježkovic a Račic-Pístovic.
Svéráznou tvář Drahanské vrchoviny doplňují také kapličky, zvonice, boží muka a kříže rozptýlené v krajině. V nejrůznějších fázích jsou tak i letošní opravy sakrálních staveb, na které získal Svazek obcí Drahanské vrchoviny další peníze. „Na ty jsme od jihomoravského kraje sehnali bezmála dvě stě sedmdesát tisíc korun,“ pochlubil se Vlach.
Jedná se zejména o druhou etapu oprav jednotlivých kapliček křížové cesty u Lulče. Ta vede pod širým nebem do kopce a má čtrnáct zastavení. „Na každé kapličce došlo k opravě nebo výměně střechy, opravě fasád a k nejrůznějším nátěrům. Opravujeme i samotné reliéfy uvnitř kapliček. Další restaurátorské práce se týkají křížů ve Studnicích, Račicích-Pístovicích a také v Habrovanech,“ uvedl Vlach.
Podobu lidové architektury přibližuje několik dochovaných objektů. Ty přinášejí představu o životě venkovského obyvatelstva Drahanské vrchoviny v 19. století. Zajímavé jsou doškové chalupy v Ježkovicích a Ruprechtově, o mlynářské tradici svědčí ruprechtovský větrný mlýn, s technicky unikátním pohonem.
Předseda za úspěch považuje také právě skončený dvouletý projekt. „Zjišťovali jsme v diskusních takzvaných kulatých stolech, co trápí nejen lidi z jednotlivých obcí, ale i nejrůznější organizace nebo školy. Byly to pro nás nejrůznější podněty, co by se mělo změnit,“ těšilo Vlacha. Lidé tak projevovali přání na vybudování cyklostezek, kanalizací nebo třeba rozšíření turistických tras.
Ne vždy se ale záměr povede. Nevyšel třeba plán vybudovat cyklostezku, která měla propojit Krásensko, Podomí a Ruprechtov. Zhruba roční snahu starostů obcí utnula neschválená dotace. Tu obce požadovaly téměř osmimilionovou a měla pokrýt devadesát procent celkových nákladů. „Momentálně čekáme, jestli bude nějaká výzva. Zatím to nevypadá příliš nadějně,“ nepotěšil místostarosta Krásenska Jaromír Surák. Cyklostezka měla mít délku asi osm kilometrů. Hlavním důvodem, proč ji chtěly obce postavit, je bezpečná cesta dětí do škol.
Mikroregion Drahanská vrchovina
Sídlo: Obecní úřad LulečPředseda: Josef Vlach
Vznik: duben 2000
Svazek obcí: Drnovice, Habroviny, Ježkovice, Krásensko, Luleč, Nemojany, Nové Sady, Olšany, Podomí, Račice-Pístovice, Ruprechtov, Studnice.