Pořádně se obléknout budou muset účastníci sobotního pochodu slavkovským bojištěm. „Zájemci o pochod po stopách slavkovské bitvy se sejdou na horním nádraží v Křenovicích před osmou hodinou ráno. Odtud všichni pojedeme vlakem do Újezdu u Brna,” uvedl za pořádající skupinu historického šermu Buhurt Křenovice Oldřich Bartošek.

Zájemci se můžou přidat k pochodu i kdekoli po cestě. „Pěší cesta povede ke kapličce svatého Antonína Paduánského a potom na Mohylu míru. Trasa bude pokračovat k pomníku nad Zbýšovem a přes hromadné hroby zpět do Křenovic,” popsal cestu Bartošek.

Trasa měří asi třináct kilometrů. „Pro zdatnější účastníky může pokračovat až do Slavkova u Brna, odkud pak můžou zpět do Křenovic dojet vlakem,” dodal Bartošek.

Poklidnější den stráví lidé, kteří se v sobotu ve Vyškově rozhodnou zúčastnit se oslav Dne pro dětskou knihu. Nudit se však rozhodně nebudou. Od devíti hodin ráno se návštěvníci knihovny můžou těšit na pestrý program. „Pro děti i dospělé jsme připravili Pohádkový raníček, výtvarný workshop s ilustrátorkou dětských knížek Markétou Vydrovou, knižní dílničku i činoherní pohádku s loutkami,” vyjmenovala některá lákadla Zdeňka Adlerová, která v knihovně připravuje program a podobné akce.

Dětské soutěže

Na návštěvu do okresní knihovny přijde i vyškovská herečka Sarah Haváčová, která se proslavila jako princezna Lenka v pohádce Škola princů. „Celý den můžou návštěvníci soutěžit, hrát společenské hry, nakupovat knihy nebo si hrát v Dětském ráji,” podotkla Adlerová.

Vyškovská knihovna se k celostátnímu Dni pro dětskou knihu připojuje už tradičně. „Letošní ročník bude už pátý a my se této akce účastníme už od jejího počátku. Pokaždé se snažíme nabídnout dětem i dospělým něco nového,” dodala Adlerová.

Nudit se v sobotu nebudou ani návštěvníci Muzea Vyškovska. Ve tři hodiny odpoledne tam totiž začne tradiční program Svatá Kateřina věši hósle do komina. Dětský folklorní hanácký soubor Klebetníček a Hanácký folklorní soubor písní a tanců Trnka Vyškov symbolicky pověsí „hósle do komina“ a připomenou tak tradici předadventních kateřinských zábav.

Večer si v sobotu užijí také lidé v Kozlanech. Obec totiž pořádá kateřinskou tancovačku, která začíná v osm hodin večer v sále obecního domu. K tanci zahraje skupina Hec Rock.

Na pestrý program se lidé můžou těšit i v neděli, na první adventní neděli. Mateřské centrum Stonožka z Pustiměře pořádá vánoční dílničky. „Dílničky začínají ve dvě hodiny odpoledne v restauraci Adélka, cena jedné je deset korun,” uvedla vedoucí mateřského centra Pavlína Rozehnalová.

Po skončení dílniček se v Pustiměři rozzáří vánoční strom. Ten se ve stejnou dobu rozsvítí také v jiných obcích Vyškovska. Zatímco v okresním městě strom rozsvítí ve čtyři hodiny odpoledne, v Bučovicích první světla zazáří v šest hodin večer.