Neuvolnění zastupitelé pracují a po nocích ještě vysedávají na schůzích nejvyšších orgánů měst. Peněz za to moc není. Odměny se pohybují v řádech stovek za měsíc.

Nejlépe jsou na tom vyškovští zástupci lidu. „Zastupitelé na svém posledním zasedání zvýšili měsíční odměny. Další odměny jsou i za předsednictví nebo členství ve výboru, případně v komisi,“ informovala mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.

Doplnila, že odměny dostávají ti, kdo nemají na radnici jinou funkci. Týká se to lidí, kteří po vstupu do zastupitelstva dále pracují například jako lékaři či učitelé.

Zvýšení honoráře zastupitelé schválili se zpětnou platností od počátku letošního roku. Rozdíl, který činí čtyřicet korun pro zastupitele a čtyři sta šedesát korun pro radní, jim město doplatí.

Maximální možnou částku pobírají bučovičtí a slavkovští zastupitelé. „Pokud je člen zastupitelstva zároveň předsedou komise nebo výboru, má vyšší odměnu než jeho řadový kolega,“ připomněl slavkovský tajemník Pavel Dvořák.

Méně pobírají jejich kolegové v Ivanovicích na Hané. „Zastupitelé si neudělili tu nejvyšší částku, kterou jim umožňuje zákon,“ uvedl tajemník Jan Kovář. Podle něj je ze strany místních obyvatel o veřejné funkce ve městě zájem.

„Lidé by to v Ivanovicích dělali možná i bez odměny. Sehnat lidi na kandidátky je obtížné spíš na vesnicích,“ domnívá se Kovář.

Ani v Rousínově si zastupitelé neodhlasovali nejvyšší možný honorář. „Když měli možnost si přidat, rozhodli se pro původní peníze,“ řekla tajemnice rousínovského městského úřadu Ludmila Havlíčková.

Přestože je odměna mnohdy symbolická, některým zastupitelům to nevadí. Funkci musí obětovat hodně volného času.

„Několikrát ročně máme jednání zastupitelstva. Někdy bývají i mimořádná. Před zasedáním musíme projít řadu materiálů. Mluvíme o tom s lidmi. Někdy dokonce musíme navštívit odborníky,“ řekl třeba slavkovský zastupitel Jaromír Seifert.

Podle něj ale mnohem víc práce má radní. Zabere prý zhruba den týdně. „Přesto jsem rád, že nedostáváme moc peněz. Sice by bylo snazší přilákat do politiky víc lidí. Na druhé straně by kandidovali do zastupitelstva lobbisté a darebáci, kterým by nešlo o blaho lidí,“ tvrdí zastupitel.

 

Odměny zastupitelů:

město:

zastupitelé:

radní:

Vyškov

780,-

3.100,-

Bučovice

590,-

2.090,-

Slavkov u Brna

590,-

1.730,-

Rousínov

520,-

2.080,-

Ivanovice na Hané

450,-

1.950,-

 

*měsíční odměny

Zdroj: městské úřady