Jezdit na nákupy do obchodních center, to bude pro obyvatele Vyškovska brzy minulostí. Přímo v okresním městě, u tamní Hypernovy, má totiž už brzy vyrůst takzvaný retail park. Pod jednou střechou lidé najdou prodejny s oděvy, elektronikou, sportovními potřebami, drogistickým a doplňkovým zbožím a dalšími službami.

„Výstavbu už jsme zahájili. Dokončení plánujeme ještě na podzim tohoto roku,“ potvrdila mluvčí developerské společnosti CPI Group, která stavbu provádí na klíč, Michaela Winklerová.

Retail parky vznikají na základě zájmu společností. Ve Vyškově není o takové firmy nouze. „Z celkové plochy tisíc devět set metrů čtverečních už máme sedmnáct set metrů pronajatých,“ uvedla Winklerová.

Nakupující se tak mohou těšit na diskontní módu Lidovku, prodejnu s textilem KiK, elektroniku Fast (Planeo elektro) a další.

Běžní zákazníci se na nové obchody těší. „Tak nám tady obchodů pěkně přibývá. Snad si budou konkurovat a ceny budou příznivé,“ těší se šestatřicetiletá maminka Hana Absolonová.

Nová obchodní zóna včetně Kauflandu bude konkurovat zejména obchodnímu domu Lidl. Ten se ale drží osvědčené strategie: „V našich prodejnách budeme i nadále nabízet široký sortiment potravinářského i nepotravinářského zboží za velmi nízké ceny,“ uvedla mluvčí Lidlu Jitka Pivoňková.

Obchodníci z náměstí samozřejmě očekávají úbytek zákazníků. Ale například Luboš Vymazal, vlastník elektro prodejny v obchodním domě Magnum tvrdí, že zákazník, který hledá skutečnou kvalitu, dá před super a hypermarkety obvykle přednost osvědčeným značkovým obchodům.

Pozemky, na kterých nový retail park bude stát, nakoupil jako celek už v minulosti vlastník Hypernovy, společnost Ahold. Část z nich vedení podniku využilo k výstavbě hypermarketu, na části teď vybuduje CPI Group retail park. Podle této společnosti zájem o retail parky stále roste.

Nabídka hypermarketů a současně možnost koncentrace široké nabídky služeb na dopravně snadno dostupných místech láká stále více obchodních sítí a pozemky poblíž hypermarketů se tak stávají atraktivnější. V České republice tak letos nebo v příštím roce vznikne hned několik retail parků, například v Třinci nebo Prostějově.

Zatímco v ostatních plánovaných obchodních zónách vznikají i čerpací stanice, ve Vyškově se s novou benzinkou nepočítá.