A právě nevstřícnost k lidem s kočárky vzbuzuje emoce. „Namísto, aby obchodů se zákazy ubývalo, objevila se naproti Besednímu domu nová prodejna, kde staví mého vnoučka na roveň psa. Mimino ale doma nechat nemůžu. A čekat s nákupem, až domů dorazí třeba manžel, aby dítě pohlídal, je proveditelné jen zřídka,“ zlobila se například Anna Říhová.

Mnohé matky se proto rozhodly podobné zákazy ignorovat. Maminka tříměsíčního chlapečka Lenka Chalupová se nejdřív do sportovního obchodu bála kvůli zákazu vůbec vejít, ale pak se osmělila. „Musela jsem kočárek nechat na kraji prodejny, ale aspoň nezůstal na ulici,“ oddychla si Chalupová.

Prodavačka tuto praxi potvrdila. „Pokud přijde někdo s kočárkem, dovolíme dát mu ho za dveře. Určitě jsme nikoho nevyhodili,“ řekla prodavačka Eva Petrová. Společně s majitelem Radkem Navrátilem pak tvrdili, že sice mají na dveřích přeškrtnutý symbol kočárku, ale kočárky si k nim maminky vlastně vzít můžou. Jen s ním nemůžou vstupovat dovnitř prodejny. „Každá chytrá maminka se zeptá, jestli může dát kočár za dveře. Pokud ji symbol od vstupu odradí, je to její problém,“ řekl podnikatel.

Dodal, že od doby, co obrázek nalepili, neměli jedinou stížnost. „Máme k dětem nadstandardní přístup. V bývalé prodejně dokonce prodavačky pomáhaly vytáhnout kočárky přes dva schodky,“ tvrdil majitel. Podle slov Navrátila a Petrové přistoupili k vylepení symbolu proto, že kočárky jim působí v prodejně dlouhodobě škody každoročně za několik tisíc korun. „Jde o textil v řádech tisícikorun. Dennodenně mi tu kočárky něco zašpinily. Pak se velice špatně jedná o to, kdo škodu nahradí. Máme tu také úzké uličky. Pokud se tu potkají dva kočárky, tak ostatní zákazníci neprojdou,“ doplnila prodavačka.

Rodiče s kočárky se ale na zákaz vstupu s kočárky dívají negativně. „Když mě někde nechtějí, tak je to jejich smůla. Ztratí zákazníka,“ řekla třiadvacetiletá maminka Petra Bartušková, která přeškrtnutý symbol neschvaluje. „Chápu, že do obchodu, kde se prodává textil, se nesmí se zmrzlinou. Ale že se někam nesmí s kočárkem, to neberu,“ dodala Bartušková.

Další Vyškovanka má potíže na sídlišti Osvobození. „Štve mě, že nepouští s kočárkem do Moravanu. To mě mrzí, protože nedaleko bydlím,“ řekla Jitka Valíčková. Chaloupková zase měla problémy v potravinách v Dukelské ulici, vykázali ji z obchodu s oblečením a domácími potřebami v obchodním centru ve stejné ulici.

Maminka dvojčat Tereza Daňková má zase z minula špatné zkušenosti s drogerií na náměstí. Poprvé vyvezla kočár po lyžinách, podruhé už tam nebyly. „Řekli mi, že je mají jen pro navážení zboží. Prodavačka se dala slyšet, že je to jenom její dobrá vůle, že mě pustí s kočárkem. Já bych ale dítě před obchodem nenechala, není přece pes,“ rozhořčila se maminka.

Že se tlak lidí na podnikatele vyplatí, ukázala Daňková například u švadlenky na náměstí. „Dlouhodobě jsme upozorňovali na švadlenku, kde se několikrát stalo, že maminky s kočárkem vpušteny nebyly,“ řekla Iveta Chaloupková z vyškovského mateřského centra. Dnes kočárky dovnitř můžou.

V drtivé většině lidé s dítětem v kočárku chápou umístění podobných symbolů jako neodůvodněné omezení. „Zákaz vstupu s kočárky kvalifikujeme jako diskriminaci,“ řekla Vyškovskému Deníku před časem právnička Sdružení obrany spotřebitelů SOS Eva Petlachová.
Podle ní prodejny odůvodňují zákaz vstupu například ochranou svého majetku, protože lidé mohou využít kočárek ke krádežím. Ochrany ale lze dosáhnout například zvýšenou ostrahou. „Zákon o ochraně spotřebitele říká, že prodávající se nesmí při prodeji výrobků a poskytování služeb chovat v rozporu s dobrými mravy. Zejména nesmí spotřebitele žádným způsobem diskriminovat,“ dodala Petlachová z SOS.

Přesto ale takový podnikatel zůstává nepostižitelný. „Česká obchodní inspekce totiž takové jednání nepostihuje s odůvodněním, že podnikatel má právo v zájmu svého majetku osobu s kočárkem nevpustit. Podnikatelům nabízíme Kodex nediskriminujícího podnikatele, který je k nahlédnutí na www.spotrebitele.info/diskriminace/kodex.php,“ doplnila Petlachová. V něm je právo na vstup s kočárkem zahrnuto jako jedna ze zásad. Podle SOS se v poslanecké sněmovně připravuje přísnější antidiskriminační zákon.