Není sám. Obyvatelé Topolan, Prus-Boškůvek nebo právě Vážan u Vyškova musí o víkendech hodně plánovat, aby si přizpůsobili program podle odjezdu autobusů.

Na trase totiž ve volných dnech jezdí pouze tři. Z Vyškova směrem na konečnou ve Vážanech kolem osmé, dvanácté a šestnácté hodiny. Zpět pak můžou nasednout kolem šesté a deváté ranní nebo třinácté hodiny.

Posílené spoje by uvítali také Topolanští, kteří v pozdějších hodinách využívají cestu po silnici z rozcestí u Křižanovic. „Myslím, že pro další spoje by byli také obyvatelé z Prus- -Boškůvek a Vážan. Hodně z nich o víkendech navštěvuje rodinu, známé v nemocnicích a jsou omezení časem, kdy se musejí vracet kvůli dopravě. Nebráním se domluvě se starosty z dotčených obcí, ale samozřejmě s tím souvisí otázka, kolik by si za službu navíc naúčtovala firma Kordis," naznačil starosta Topolan Vladimír Kudlička s tím, že by návrh musel projít jednáními zastupitelstev zmíněných obcí a jejich rozpočtů.

NIKDO SE NA NĚ NEOBRÁTIL

Právě společnost Kordis, která provozuje integrovanou dopravu na jihu Moravy, chystá změny v jízdních řádech od 11. prosince. Prosby vesnic nevyslyší. Například v Topolanech totiž pro změnu nikdo z obyvatel nedal podnět. „V případě, že by žádost došla, kontaktoval bych zmíněné starosty a zaujali bychom k otázce nějaké společné stanovisko," přislíbil Kudlička.

Změny v jízdních řádech přijdou už za pár dní. Jenže budou v řádu několika minut, a to z důvodu návaznosti na vlaky. „Chceme, aby byly přípoje pro cestující co nejvhodnější," sdělil ředitel společnosti Kordis Jiří Horský.

Co se týče spojů v oblasti Topolany, Prusy-Boškůvky a Vážany, dopravce nezaznamenal žádnou připomínku týkající se posílení víkendových spojů. Navíc se nevyplatí. „Spoje v nepracovní dny mají zpravidla nízké využití ze strany cestujících. Přidávat o víkendu další pro jejich minimální množství je jednoduše finančně náročné," odůvodnil Horský.

Vlastimil Veverka z Topolan nechápe, že autobusů jezdí v lokalitě tak málo. „Určitě nestačí, frekvence je doslova směšná. Vím, že mnozí využívají zastávku na rozcestí u Křižanovic a do obce chodí pěšky. Jenže chybí silnice, chybí osvětlení. Je to velice nebezpečné," varoval Veverka.

Zvedá ruku nejen pro víkendové, ale i pro posílení spojů v pracovní dny. „Moje maminka je v invalidním důchodu a autobusem jezdí často. Přivítala by jich víc. Stejně jako lepší cestu z rozcestí u Křižanovic. Nedokážu si představit, že by se mamince něco v úseku stalo. Slyšel jsem, že se minimálně osvětlení zastávky bude řešit. Třeba časem vznikne i nějaká stezka pro pěší," doufal Veverka.

Naopak vedení Vážan si myslí, že víkendové autobusové spojení je dostačující. „Nezaznamenali jsme ze strany lidí žádnou žádost o navýšení. Zřejmě i právě proto v posledních letech nedošlo k omezení nebo navýšení spojů," krčil rameny starosta vesnice Zdeněk Ďuriník.