DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

„Cyklostezka by měřila třináct kilometrů a v podstatě by měla navazovat na další trasy vedoucí z Drnovic do Vyškova a přes Ježkovice, Ruprechtov a Podomí do Jedovnic. Celková délka takové trasy by pak dosáhla asi třiceti kilometrů,“ informoval místostarosta obce Račice – Pístovice František Vlk.

Záměr je teprve na svém začátku. „Problém bude asi hlavně s výkupem pozemků. Řadu z nich tam vlastní Lesy České republiky, jiné zase zemědělci. Protože půjde o akci za desítky milionů, je jasné, že bychom se neobešli bez dotací,“ doplnil Vlk.

Podle něj jsou ve hře evropské regionální operační programy, z nichž lze čerpat prostřednictvím kraje. „Během jednoho nebo dvou měsíců chceme dát dohromady žádost o dotaci,“ sdělil. Vyloučená podle něj není ani spolupráce s Místní akční skupinou Moravský kras.

Trasa pro cyklisty má vést z Ježkovic Rakoveckým údolím do obce, pak podél silnice do Pístovic a odtamtud přes chatovou oblast u rybníka lesem na Drnovice. Šlo by o zpevněnou cestu s naučnými tabulemi, některé úseky by byly vyasfaltované. Cyklostezku by podle Vlka využili i pěší, třeba matky s kočárky by se na procházce z Račic do Pístovic nebo naopak vyhnuly frekventované silnici.

Račický plán není ojedinělý. Cyklostezku hlavně pro školáky plánují radní mezi Podomím, Ruprechtovem a Krásenskem. Další trasa má spojit Vyškov, Pustiměř a Drysice.

ČTĚTE TAKÉ DALŠÍ ČLÁNKY O CYKLOSTEZKÁCH NA VYŠKOVSKU