DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

Ačkoliv je místní stále užívají, s největší pravděpodobností půjdou k zemi. Několik staveb sloužících jako rekreační chatky nebo pro ustájení dobytka, které stojí v ulici U Hřiště v Letonicích od osmdesátých let minulého století, totiž zřejmě bude muset ustoupit výstavbě inženýrských sítí. Objekty jsou navíc podle dostupných informací v rozporu se zastavovacím plánem, který si obec nechala vypracovat.

Při pomyšlení, že jejich stavby možná zmizí ze světa, vře jejich uživatelům krev v žilách. „V sedmdesátých letech nám nebo našim příbuzným JZD přidělilo k bytům pozemky s podmínkou, že na nich musíme něco postavit. Jenomže zatímco objekty jsou naše, parcely patří obci. Ta tam chce teď začít stavět a budovy, které tam stojí desítky let, mají jít k zemi,“ objasnil jeden z místních Antonín Vrána mladší.

To se jemu a prý ani dalším obyvatelům nelíbí. „Samozřejmě nechceme, aby k tomu došlo. I když jsme obci nabídli několik variant, jak problém vyřešit, naše slova nepadla na úrodnou půdu. Dokonce jsme psali i hejtmanovi. Ten uvedl, že se musíme dohodnout s vedením dědiny,“ pokračoval.

Jenomže starosta i další zastupitelé jako by prý byli hluší. Stále trvali na svém. Lidem došla trpělivost a vzali si na pomoc právníka. „Až když jsme začali hrozit soudem, věci se pohnuly kupředu. Obec nám nabídla, že od nás objekty odkoupí. Zajímalo by mě, co za tím vězí. Proč najednou chce stavby, které jí byly doposud tak nepohodlné?“ ptal se Vrána.

Odpověď na jeho otázku ani bližší vyjádření k problému se redakci Vyškovského deníku Rovnosti nepodařilo zajistit. Přestože se jí povedlo spojit s letonickým starostou Miloslavem Zachovalem, k věci se odmítl vyjádřit. „Jde o velmi citlivé téma. Zrovna tady mám ohledně toho jednání s právníkem. Můžu pouze říct, že stavby jsou řádně povolené a jejich uživatelé dali souhlas ke zboření,“ uvedl Zachoval.

S tím ale Vrána v žádném případě nesouhlasí. „Někteří z nás nebo naši rodiče či prarodiče objekty vybudovali. Nejsou sice určené k bydlení, ale jejich přestavbě bychom se nebránili. Nevidím důvod, proč je bourat,“ rozhořčil se Vrána.

Že je možné několik domů opravdu nechat přestavět na obytné, potvrdil i vedoucí stavebního úřadu bučovické radnice Pavel Novotný. „Jenomže obec si nechala zpracovat zastavovací plán a podle něj musí objekty ustoupit plánované výstavbě. O problému, který tam vznikl, vím. Jak to ale celé dopadne, o tom nebude rozhodovat náš úřad,“ naznačil Novotný.

Pokud se totiž podle něj obec s místními nedohodne, hrozí, že záležitost poputuje k soudu.