Nejvyšší nabídku podal Pavel Čížek z Rudice na Blanensku, dosáhla na 550 tisíc korun. „Neřešil jsem zastavitelnost, pozemek jsem chtěl jako dlouhodobou investici s možností komerčního využití. Bohužel jak jsem se dozvěděl, nebyla moje nabídka akceptována a pozemek byl prodán za onu cenu v podstatě nejnižší,“ shrnul muž.

PRODEJ V PODOMÍ

* Pozemek s číslem popisným 1286/25.
* Za 120 tisíc korun.
* Nejvyšší nabídka na 550 tisíc korun.
* Starostka to vysvětluje okolnostmi.

Rozhodnutí ho proto překvapilo. „Neznám plán obce ani pozadí dalších aktivit a různých jiných prodejů. Pokud mi každopádně někdo nabídne o 359 procent více za nabízenou věc, musím být špatný hospodář, abych tuto nabídku nepřijal. Sehnat dnes pozemek v zastavěné části obce za sto dvacet tisíc korun s možností přípojek je v současnosti zázrak,“ divil se Čížek.

Starostka připomněla složitou historii spojenou s prodejem. „Tento pozemek jsme prodali už před šesti lety lidem, kteří ještě předtím zakoupili sousední stavební pozemek. Měli o něj zájem, aby si tam vybudovali zahradu, prodávali jsme tehdy za padesát korun na metr čtvereční. Kvůli stížnosti se ale vloni zjistilo, že byl tento prodej neplatný, nevyvěsili jsme totiž geometrický plán,“ uznala Ševčíková.

Kvůli letošnímu prodeji si obec zařídila nový odhad ceny. „Dle ministerstva vnitra jsme nutně nepotřebovali drahého kvalifikovaného odhadce, využili jsme tedy služeb realitního makléře. Ten odhadl cenu na sto korun za metr čtvereční. Za vyšší částku jsme pozemky podle metodiky ministerstva vnitra prodat ani nemohli,“ argumentovala starostka.

Podivný prodej

Další zájemce nabídl například částku za tři sta tisíc korun. „Rozdíl opravdu není zanedbatelný a už vůbec ne pro takto malou obec. Určitě za tímto podivným prodejem pod cenou je něco v pozadí, o čem nevíme. Ten pozemek má mnohem vyšší cenu a to ví každý laik,“ divil se muž, který si nepřál uveřejnění jména. Redakce Vyškovského deníku ho však zná.

Pro argumenty radnice nemá pochopení. „Paní starostka se pořád hájí tím, že chce napravit nějaké vztahy z minulosti, kdy prodala již tehdy pozemek nezákonně - nebyl řádně vyvěšen. Ale proč již tehdy, a tak tajně a levně pozemek prodala, aby o tom téměř nikdo nevěděl? Kdybych věděl o jaký pozemek se jedná, již tehdy bych jistě učinil nabídku,“ reagoval dále zájemce.

Podle starostky se staronoví majitelé o pozemek starají už roky. „Prodej za vyšší cenu by byl neplatný. Dle metodiky jsme mohli prodávat za částku z roku 2016, ale rozhodli jsme přesto pro nový odhad. Majitelé tak k částce z roku 2016 připlatili dalších téměř šedesát tisíc korun navíc. Chtějí, aby konečně zahrada byla skutečně jejich,“ doplnila.

Poukázala na omezené možnosti k využití. „Dle územního plánu může být pozemek využitý pouze jako zahrada, sad, vinice. Většinu pozemku totiž zabírá ochranné pásmo vedení vysokého napětí, zatímco část spadá do ochranného pásma středotlakého vedení plynu. Stavba rodinného domu tak není možná. Majitelé tam sice mají skleník, ale museli si to dojednat se společností E.ON. Ta má právo třeba kácet a prořezávat stromy, které byste si v pásmu vysadil,“ dodala Ševčíková.