Rozbité televizory, zrezivělé konzervy, plastové pytle, umělohmotné láhve, střepy, krabice. Takový pohled se naskýtal ještě donedávna všem, kdo cestují z Vyškova směrem na Pustiměř a Drysice. Poté, co redaktoři Vyškovského Deníku Rovnosti upozornili majitele pozemku, kterým je vojsko, nejvíc patrné odpadky zmizely. Zbytek zatím milosrdně zakryla bujně rostoucí vegetace. Celá skládka by měla zmizet do konce roku.

„Medializace hodně pomohla. Jen několik dní po vyjití článku vojáci nejhorší nepořádek okolo silnice vyklidili. Vzadu sice odpadky zůstaly, ale alespoň tam dali betonové zátarasy,“ řekl starosta Pustiměře Miloš Nevřala.

Jehlany používané kdysi k vytyčování tankových tras by měly zamezit hlavně vjíždění řidičů s nákladními auty, kteří se ukrytí za přerostlými keři v klidu zbavovali nepořádku. Ten strašil u silnice naproti leteckému muzeu celá léta. Čtyři roky se vedení obce Pustiměře snažilo pozemek získat, aby ho mohlo vyčistit. „Žádost o bezúplatný převod jsme na vojenskou správu předali už v roce 2004. Řekli nám, že půjde jen o formalitu a pozemek nám rádi předají,“ řekl Nevřala. Armáda se totiž v současné době nevyužívaného majetku hromadně zbavuje.

Teprve po mnoha urgencích vše spěje k převodu. Nějakou dobu ještě potrvá, než schválení projde ministerstvem financí. „Nechali jsme vyklidit zhruba dva a půl hektaru pozemku a zamezili jsme vjezdu nákladních aut. V současné době pracujeme na doplnění dokladů potřebných k uzavření smlouvy o převodu. Předpokládáme ukončení do října letošního roku,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Pustiměř musí ještě dokladovat představu, jak bude pozemek využívat. „Chceme vytvořit biokoridor, který by zakrýval průmyslovou zónu,“ vysvětlil starosta. Ze zhruba pětihektarového pozemku sesbírá úklidová četa určitě ještě několik kontejnerů odpadu. Vyseká také křoviny a zlikviduje nemocné stromy.

Podle starosty je jedinou možností, jak nenechat skládku znovu rozrůst, odpadky průběžně odklízet. „Dohodli jsme se i s myslivci, že jakmile narazí na jakýkoliv náznak skládky, hned nás o tom informují. Pošleme tam okamžitě naše pracovníky,“ dodal Nevřala.

Podle zkušeností jakmile jeden člověk odhodí igelitovou tašku s odpadem, další se okamžitě přidá a černá skládka se dokáže během pár dnů rozrůst do obřích rozměrů.

Povinnost uklidit odpad spadá vždy na vlastníka pozemku. Zmiňovaná lokalita se nachází na rozhraní katastru Vyškova a Pustiměře. Lidé tak nevěděli, na koho padá zodpovědnost za ni. „Za Pustiměří je už dlouho úplná hora nepořádku. Bude to někdo řešit?“ ptala se například na jaře Eva Valehrachová z Drysic.

Nakonec se ukázalo, že zatímco pozemky u letiště po pravé straně silnice směrem k Pustiměři patří Vyškovu, pozemky na levé straně, na nichž se odpadky hromadily, spadají do katastru Pustiměře. Jejich vlastníkem je ale dosud ministerstvo obrany a správou je pověřená Vojenská ubytovací a stavební správa v Brně. Je to ještě dědictví z dob, kdy u letiště bývala kdysi letecká kasárna.

Protože místo patří k Pustiměři, považuje starosta Nevřala skládku za velikou ostudu a už několik let se ji snaží zlikvidovat.

Křovinaté okolí silnice do Drysic lidi, kteří se nelegálně zbavují odpadků, přímo přitahuje. Silničáři řešili v poslední době hned několik velkých ohnisek černých skládek. Například na staré cestě na Prostějov u mostu ve stokové jímce. Od vysypávání odpadu neodradí lidi ani závora nedaleko Drysic. Nepořádek je také na málo frekventované cestě od Pustiměře na Ivanovice na Hané.