Ještě před šesti lety chodila Pavla Tauberová s tehdy dvouletým synkem na křenovické koupaliště. Teď už je chlapci osm, má i brášku. Ale už několikáté léto musí za osvěžením jezdit do Slavkova u Brna. Křenovické koupaliště totiž už roky nefunguje a chátrá.

„Je to škoda. Koupaliště je ve velmi špatném stavu, všechno je rozkradené. A přitom toho má hodně co nabídnout. Velký padesátimetrový bazén, brouzdaliště, kabinky, občerstvení. Jsou tam vzrostlé stromy, takže se člověk může schovat do stínu. Moc bych přivítala, kdyby zase fungovalo,“ posteskla si Tauberová.

Je jí jedno, zda by areál provozoval soukromník nebo obecní úřad.
I jiným koupaliště schází. „Chybí nám. Posílat děti na kolech po frekventované silnici do Slavkova je riskantní,“ přitakal křenovický zastupitel Radim Svoboda.

Déle než rok se přitom s kolegy dohadují, co s koupalištěm podniknout. Diskuze začala poté, co podnikatel z Komořan navrhnul, že areál odkoupí. „Podnikatel vzal nabídku zpátky, koupil jiný areál. Nevydržel čekat. Zastupitelstvo nebylo schopné se rozhodnout,“ řekla místostarostka Regina Kokešová.

Ta byla zastánkyní co nejrychlejšího prodeje areálu, aby už dál nechátral. „Je v totálně katastrofálním stavu. Je to zarostlá, napůl zbořená ruina. Rozkradená. Podali jsme několik trestních oznámení, ale pachatel se nenašel,“ vysvětlila Kokešová.

Svoboda naopak patřil do opatrnější skupiny. Před prodejem by dal přednost dlouhodobému pronájmu. „Podnikatel se v případě nájmu, třeba symbolického, obává, že mu bude obec házet klacky pod nohy. Věc se ale dá právně ošetřit tak, aby byl spokojený,“ myslí si Svoboda. Skeptičtěji vidí záruky podnikatele v případě prodeje obecního pozemku do soukromých rukou. „Způsobů, jak udělat ze smlouvy s obcí cár papíru, je mnoho. Mohlo by dojít k chybám, jejichž následkem by mohla obec zůstat bez koupaliště i bez pozemků. Rozhodně nebyly vyčerpány všechny možnosti ke shodě,“ je přesvědčený zastupitel.

Každopádně je pro, aby koupaliště dostalo nového pána. „Je smutnou skutečností, že co není celoročně pod kontrolou, někdo zdevastuje. Podstatou je kvalitní oplocení a celoroční dohled,“ řekl dále Svoboda.

Diskuze na toto téma probíhá v křenovickém zastupitelstvu déle než rok téměř na každém zasedání. O osudu koupaliště ještě ani zdaleka nikdo nerozhodl. Zastupitelstvo vyhlásilo, že koupaliště je k mání ať už k dlouhodobému pronájmu nebo k prodeji. Podmínkou ale je, aby areál dál fungoval jako koupaliště. „Ozvala se další firma. Pozvali jsme je ve středu na pracovní schůzku,“ řekla křenovická místostarostka.