„Už jsem předsedovi Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky odeslal dopis s žádostí o navrácení tohoto titulu,“ uvedl švábenický starosta Josef Kubík. Návrat městysů umožnil zákonem parlament v roce 2000.

Zastupitelé Švábenic několikrát rozhodnutí o obnovení statutu městyse odložili, nakonec se však na svém zasedání usnesli požádat o navrácení titulu, který ale nebyl obci nikdy oficiálně odebrán. Vodítkem jim k tomu byla i anketa mezi obyvateli obce, v níž se vyjádřili pro označení městys.

Od tohoto titulu si ve Švábenicích neslibují žádné výhody. Povýšení totiž s sebou víc peněz ze státních ani evropských fondů nepřinese. „Je to především otázka prestiže,“ potvrdil Josef Kubík.

Zároveň však ujistil, že se obyvatelé ani nemusí obávat komplikací. „Například fámy o nutnosti měnit občanské průkazy jsou nesmyslné. Ani výše poplatků například za odpady nezávisí na tom, zda je vybírá obec, městys, nebo město,“ zdůraznil.

Podle vyjádření pracovníků Okresního archivu Vyškov se sídlem ve Slavkově u Brna byly Švábenice městečkem již velmi brzy, a to od 8. září roku 1348. Znovuudělení starobylého titulu teď má v rukou Poslanecká sněmovna. „Prozkoumají historické dokumenty. Předpokládáme, že po nedlouhé době obdržíme z rukou předsedy parlamentu dekret, jímž se staneme městysem,“ předeslal starosta Kubík. (pj)