Zastupitelé Habrovan schválili v letošním rozpočtu dvě velké investiční akce. Jednou z nich je stavba nového obecního domu, kam se měl přestěhovat obecní úřad. Snahu vedení obce teď navíc podtrhuje i potřeba sálu, ve kterém by se mohly pořádat kulturní a společenské akce. Dosud se konaly v sále u hospody. Jenže tu její majitel nedávno prodal.

Změnou vlastníka tak ještě víc narostl význam plánovaného obecního domu. „S původním majitelem jsme měli dohodu, že tam můžeme obecní akce pořádat. S prodejem hospody jsme tak vlastně přišli o sál," podotkl starosta Habrovan Radoslav Dvořáček.

Co s hospodou plánují noví majitelé, na obci nevědí. „Podnikatelský záměr nových vlastníků neznáme. Je docela možné, že sál využijí ke zcela jiným podnikatelským aktivitám," nastínil starosta nepříjemnou variantu, se kterou však v Habrovanech musí také počítat.

Stejně vidí situaci i opoziční zastupitel Petr Rozčínský. „Pro Habrovany je prodej hospody neštěstím. V podstatě to znamená likvidaci kulturního života v obci. Navíc jsme se o záměru dozvěděli pozdě, abychom s tím ještě na zastupitelstvu mohli něco dělat. Byli jsme prakticky postavení před hotovou věc," zdůraznil Rozčínský.

Riziko, že nebude

O své zázemí tak přišly pravidelné i jednorázové akce. „Mezi pravidelné akce patří hlavně hody a slivoviciáda. Zrovna slivoviciáda měla mít příští rok jubilejní desátý ročník. Takže buď pro její pořádání najdeme náhradní prostory, nebo bohužel nebude. Hody se budeme snažit udělat v létě na hřišti pod širým nebem," poukázal zastupitel Rozčínský.

Podnik ale není jedinou restaurací v obci. „Je tu ještě restaurace U Zámečku a nově otevřený podnik Kdysi. Nikde však nemají takový sál, maximálně salonek pro uzavřenou společnost," dodal Rozčínský.

A nového sálu se Habrovany hned tak nedočkají. Do konce letošního roku má být z nového obecního domu hotová jen hrubá stavba s okny a dveřmi. Práce na vnitřních prostorách pak potrvají zřejmě celý příští rok.

Jednoduchý přitom neměla obec ani výběr zhotovitele. „Firmy, které se do výběrového řízení přihlásily, jsme museli oslovit se žádostí, aby své nabídky doplnily, protože ne všechny tam měly potřebné údaje," vysvětlil starosta.

Firmu s nejnižší nabídkou se pak výběrová komise rozhodla vyřadit, protože nedodala potřebné reference, že v minulosti dělala stavbu podobného rozsahu. „Proti výsledkům se firma odvolala, takže jsme museli výběr dodavatele znovu projednávat. Proti novému výsledku se pak už neodvolali," podotkl Dvořáček.

I ten přitom upřednostnil až druhou firmu s nejnižší cenovou nabídkou. „Ve výběrovém řízení nakonec cena klesla až na sedm milionů dvě stě tisíc, což nás překvapilo. Projekt totiž počítal s dvanácti miliony," uvedl Dvořáček.

Na staveništi začali zedníci pracovat v minulých dnech. Habrovanští navíc startují s další významnou stavbou. Tři a půl milionu korun totiž obec vyčlenila na půdní vestavbu v habrovanské základní škole, kde má vzniknout nová třída. Také tady výběrové řízení předpokládanou cenu významně snížilo.

V novém školním roce má mít škola pět tříd, což umožní samostatnou výuku čtvrtého a pátého ročníku, které jsou dosud v jedné třídě.

I tak si ovšem habrovanskou malotřídku rodiče žáků pochvalují. „Vesnické školy jsou spíš rodinného typu. Ve třídách je menší kolektiv dětí, je na ně víc času a také přístup učitelů je takový osobnější," připomněla před časem třeba Jaroslava Chelíková z Olšan, jejíž děti do habrovanské školy dojíždí.

Kvůli stavbě tak letos zavře habrovanská škola téměř o měsíc dřív. Dětem to však delší prázdniny nepřinese. Vedení školy pro ně nachystalo náhradní program, například školu v přírodě nebo vycházky do přírody. „Na nezbytné vyučování jsme pak zajistili prostory na zámku. Družinu budou mít děti zase v zasedací místnosti obecního úřadu," dodal Dvořáček.