Sto dvacet let stará budova komunitního centra, ve které sídlí mouchnický obecní úřad a další instituce, chátrá čím dál víc. Vedení Mouchnic po dvou neúspěšných pokusech potřetí žádá o dotaci na její opravu. Představa, že by zaplatila mnohamilionový projekt ze svého rozpočtu, je totiž pro obec s méně než čtyřmi sty obyvateli nemyslitelná.

Budova je už delší dobu ve špatném stavu a neodpovídá novým normám. „Nesplňuje požadavky hygieniků. Kvůli tomu jsme ostatně už museli předběžně vyměnit světla. Nevyhovující jsou také vodovody a inženýrské sítě,“ nastínil situaci starosta obce Jiří Janovský.

Kromě obecního úřadu sídlí v domě také obecní knihovna a mateřská škola. „Pracuji zde už osmadvacet let a stav budovy je čím dál horší. Nemáme tu vhodné podmínky pro práci s dětmi. Například keramická dílna je umístěná v chodbičce u záchodu. Místy už nám tu také opadává omítka,“ řekla ředitelka mouchnické mateřské školy Marcela Lipenská.

Budova tak vyžaduje generální opravu. „Rekonstrukce je nutná doslova od podlahy po střechu. Musíme dům odizolovat, obnovit inženýrské sítě a topení a udělat úplně novou střechu,“ vyjmenoval starosta nutné změny.

Náklady na generální opravu budovy však představují asi trojnásobek celkového ročního rozpočtu obce. „Žádáme zhruba o deset milionů korun. Vzhledem k tomu, že náš roční rozpočet bývá přes tři miliony korun, bez dotace nemáme šanci dům zrekonstruovat,“ postěžoval si Janovský.

Právě tento týden končí termín podávání žádostí do čtrnáctého kola Programu rozvoje venkova u Státního zemědělského intervenčního fondu, kde obec žádala po dvou neúspěšných pokusech už potřetí o dotace. „Nevím, proč jsme ani jednou neuspěli. Připadá mi, že dotace získávají méně podstatné projekty, než je ten náš,“ řekl Janovský.

Kritéria pro posuzování žádostí se podle mluvčího fondu řídí pravidly, která každý žadatel dostane předem. „Žádosti o dotace ohodnocujeme body podle předem stanovených preferenčních kritérií. Fond žádosti schvaluje právě na jejich základě a toto schválení následně potvrzuje ministerstvo zemědělství,“ uvedl mluvčí Státního zemědělského intervenčního fondu Petr Hlavatý.

Aby obec zvýšila šanci na úspěch, rozhodla se před třetí žádostí projekt oprav zeštíhlit. „Původně jsme žádali asi o dvanáct milionů korun. Teď jsme vypustili úpravy, které nebyly absolutně nutné, abychom částku co nejvíce snížili,“ vysvětlil starosta.

Kvůli snížení z projektu vypadla například úprava půdních prostor. „Měla tam vzniknout Síň tradic, ve které by byla výstava zaměřená na historii obce,” řekla Lipenská, která je kromě ředitelky tamní školky také kronikářkou.

Kritérium výše požadované dotace není ovšem tak zásadní. „Výše požadované dotace rozhoduje až v případě rovnosti získaných bodů. Teprve tehdy dostává žádost s nižší požadovanou částkou přednost,“ řekl Hlavatý. Také opakované podávání žádostí nemá údajně na výsledek vliv.

V případě, že obec s žádostí opět neuspěje, pokusí se situaci řešit svépomoci. „Uděláme vždycky nějakou část. Ale to se může natáhnout třeba na pětadvacet let a potom už bude budova znovu zastaralá. Navíc například na střechu bychom si museli někde půjčit, protože ta se po částech dělat nedá,” uzavřel starosta.