Počet dětí, které ve školách neobědvají, podle údajů krajského úřadu roste. A stoupá hlavně počet těch, pro jejichž rodiče je placení obědů příliš velkým zásahem do rodinného rozpočtu. Jednoduše na ně nemají. Kraj se tak zapojil do druhé výzvy ministerstva práce. Díky tomu zaplatí obědy dětem ohroženým chudobou. A to i z Vyškovska.

Cílovou skupinou jsou děti z rodin, které jsou v hmotné nouzi, ve věku od tří do patnácti let navštěvující mateřskou nebo základní školu, případně víceleté gymnázium. „Chceme jim v nadcházejícím školním roce zajistit bezplatné stravování. Děti ze základních škol mají nárok na oběd a děti mateřských škol celodenní stravování, tedy oběd, přesnídávku a svačinku," přiblížila krajská mluvčí Eliška Holešinská Windová.

Do projektu se rozhodla zapojit například základní škola v Drnovicích. „Máme pocit, že některé děti nechodí na obědy právě z finančních důvodů. Zájem mezi rodiči ale teprve budeme zjišťovat. Musí totiž donést potvrzení z úřadu práce. Počet dětí, které by mohly mít na bezplatné stravování nárok, jsme odhadli na pět," informoval drnovický ředitel Miroslav Zemánek.

Podmínkou zapojení do projektu totiž je, že dítě patří do rodiny, která pobírá dávku v hmotné nouzi a v té se nachází alespoň tři měsíce. Evidenci vede příslušný úřad práce. Podobný počet jako v Drnovicích odhadovali i v bošovické mateřské a základní škole. „Je tak klidně možné, že z šesti volných míst kraj nakonec podpoří třeba jen jedno dítě. Maximum jsme odhadli na šest. Projekt je bezpochyby dobrým krokem. Pro rodiny, které nemají mnoho peněz, půjde o významnou pomoc," ocenila ředitelka školy Jana Skácelová.

To si myslí i Vyškovanka Terezie Kovářová. „Někomu to může připadat nespravedlivé, ale je třeba hledět hlavně na děti. Než aby místo teplé stravy obědvaly třeba rohlík s gothajem, je mnohem lepší, když jim někdo pomůže. Ne každý se v problémech ocitne na dlouho a i taková pomoc mu může pomoci odrazit se dřív ode dna," je přesvědčená Kovářová.

Jak navíc odhaduje Zemánek, v dnešní době vyloženě chudých rodin příliš není. „Naopak, když vidím, kolik je nyní volných pracovních míst, věřím, že kdo si chce najít práci, tak ji získá. Lidí v hmotné nouzi by tak mělo spíš ubývat," myslí si Zemánek.

Do projektu se zapojila právě i vyškovská škola na Letním poli. Program ji zaujal už v minulém školním roce, kdy byla spuštěna jeho pilotní část. Aktuálně má vyhrazených dvanáct míst. „Rodič nám z úřadu práce donese potvrzení, že splňuje podmínky. Nejde však o jediná kritéria. Dítě nesmí mít vysokou absenci a rozhodně nesmí chodit za školu. Pak bychom ho okamžitě z programu vyloučili. Myslím si tak, že podmínky působí i motivačně. I proto se k projektu stavím velmi kladně," zdůraznil Sochor.

Přesto mu však vytýká zásadní nedostatek. Ten se sice nedotýká žáků, ale přímo školy jako takové. „Projekt má totiž velmi náročnou administrativu. A není jediným. Ze škol a učitelů se tak stávají úřady a úředníci. A bez nároku na odměnu, učitelům můžu tak akorát poděkovat," upozornil ředitel Sochor.

V současné době je už projekt schválený krajskými radními. Další školy by se tak mohly zapojit pouze v případě nevyčerpání peněz, které má na něj kraj k dispozici. Jedná se o čtyři miliony osm set tisíc korun. Kromě dětí z Vyškovska se dostane i na další. Celkem jich kraj plánuje podpořit osm set šestašedesát.