Přimět děti k pohybu a změnit jim jídelníček. Ve vážnějších případech pobyt v ozdravovně. To doporučují dětští lékaři stále většímu počtu rodičů z regionu. Mnohdy ale marně.

 

Obezita je problém

Nárůst obezity sledují statistici hlavně u mladistvých ve věku od patnácti do osmnácti let. „V roce dva tisíce pět bylo v přepočtu na deset tisíc obyvatel na Vyškovsku dokonce více obézních dorostenců, než je krajský průměr. Rok poté se sice počet dostal pod průměr, ale stále je to více, než kolik jich bylo evidováno v roce dva tisíce čtyři,“ informovala vedoucí Jihomoravského krajského odboru Ústavu zdravotnických informací a statistiky Jaroslava Pazourková.

Podle ní na Vyškovsku sledují lékaři ve svých ordinacích pro diagnózu obezita a nadměrná výživa každoročně několik stovek pacientů. Mnozí další se k hranici obezity blíží. „V tomto případě není potřeba zahájit léčbu, ale stačí, když se děti budou víc věnovat pohybu a méně jíst sladkosti,“ vysvětlila dětská a dorostová lékařka Pavlína Zemánková.

Tato doporučení ovšem málokdo dodržuje. „Stále se ještě vyskytuje názor starší generace, že tlusté děti jsou zdravé. Je pak obtížné přesvědčit rodiče, aby s obezitou svých dětí něco dělali,“ povzdechla si slavkovská dětská lékařka Jana Baránková. Ta pozoruje nárůst počtů obézních dětí už léta. Podle ní se rodiče rozhodnou situaci řešit až v okamžiku, kdy se u nich objeví problémy, například střevní potíže.

Čím dál víc dětí s nadbytečnými kilogramy vidí ve své ordinaci také slavkovská lékařka Dagmar Šilarová. „Rodiče ale říkají, že se to samo časem nějak zlepší, že oni byli v mládí také silnější. Nebo nechtějí, aby jejich děti zameškaly školu pobytem v ozdravovně,“ uvedla Šilarová.

Nadváha získaná v dětství ale podle ní může mít v pozdějším věku vážné zdravotní následky. Ty se ale objevují i dříve. „I u nás v ordinaci je vidět, že někteří dorostenci mají zvýšený tlak, hladinu cholesterolu nebo bílkoviny v moči,“ řekla Baránková.

 

Chtít musí i rodiče

Příčinou nadváhy dětí bývají také špatné stravovací návyky a nedostatek pohybu přímo v rodině. „Často vidím, jak obézní rodiče přivádějí do mé ordinace děti, které mají také problémy s nadváhou,“ uvedla Baránková.

Podle odborníků je proto třeba přesvědčit hlavně rodiče. „Zlepšení mohou přinést kurzy, které pro lidi pořádáme. Naučí se cvičit a dozvědí se od nás, co mají jíst. Jsou určeny pro dospělé, ale prospěch z nich mají i ostatní členové domácnosti,“ vysvětlila vyškovská lektorka občanského sdružení STOB Plus Jitka Hrivnáková.

Ženy, které se samy začnou více věnovat pohybu, podle ní motivují i děti, aby plavaly, běhaly či s nimi chodí na výlety. „Tříměsíční úsilí těch, kteří se rozhodnout kurz navštěvovat, tak může mít pozitivní vliv na zdraví dětí,“ domnívá se Hrivnáková.