Douhá zima, deštivé jaro, málo slunce – to jsou pro zemědělce ty nejhorší představy. Obavy o letošní úrodu tak mají prakticky všichni, nejvíc ale pochopitelně ti, které půda živí. Předseda představenstva akciové společnosti Rostěnice Vítězslav Navrátil předpokládá, že letos bude u obilovin ztráta minimálně třicetiprocentní. „Voda v podstatě zastavila růst kořenové soustavy u obilovin,“ vysvětluje Navrátil.

Ten ale ještě neztrácí naději. „Pokud se do období žní dokáže hlavní vrstva vysušit, ztráty by nemusely bát tak velké. Bude-li však převažovat deštivé počasí, obáváme se, že letošní úroda bude skutečně podprůměrná,“ doplnil Navrátil.

O něco méně pesimisticky vidí situaci předseda družstva Agria Nížkovice Pavel Pásek. „Nevypadá to úplně špatně. Máme sice několik hektarů polí podmáčených, ale zdaleka ne tolik jako v jiných oblastech,“ řekl Pásek. Úroda obilí, ale ani slunečnice či kukuřice, které se ve velkém pěstují právě v této lokalitě, tak bezprostředně ohrožena není. „Špatné by ovšem bylo, kdyby pršelo v době žní,“ říká Pásek s tím, že několik dnů vytrvalého deště by sklizeň obilí definitivně zlikvidovalo.

Jiné je to s úrodou meruněk a jablek, která prý letos bude podprůměrná. Na vině je deštivé jaro, které neumožnilo kvalitně opylit květy. Ani vinaři si prozatím nějak zvlášť nestěžují. „Máme sice vlivem studeného jara asi čtrnáctidenní skluz, ale na konečné sklizni by se to nějak zvlášť projevit nemuselo,“ uvádí Aleš Navrátil, předseda Sdružení zámeckých vinařů Bučovice.

„Teď jen aby bylo dost sluníčka a produkce vína by se nemusela výrazně lišit od předchozích úrodných let.“ Pohromou pro každého vinaře jsou škůdci, plísně, ale i prudké letní bouřky s krupobitím. Vzhledem k tomu, že jednotlivé odrůdy vína dozrávají v různých intervalech, mohou se poškodit květy i bobule. „Jak to letos dopadne, budeme s jistotou vědět až v září po vinobraní,“ uzavřel Navrátil.

JANA ŠKOPOVÁ