„Aktuálně dokončujeme potřebné změny v projektové dokumentaci stavby. Ty by měly být hotové do konce března. Pak můžeme vyhlásit soutěž na zhotovitele. Až ho vybereme, bude záležet na tom, jestli někdo využije možnosti odvolání nebo ne. V případě, že všechno půjde dobře a nikdo se nebude odvolávat, můžeme začít už v polovině roku. V opačném případě se zahájení posune asi do podzimu," přiblížil vedoucí vyškovské oblasti Správy a údržby silnic Jihomoravského kraje Zdeněk Gardelka.

Jak dlouho budou práce na silnici trvat, to si zatím netroufl odhadnout. „Budeme to vědět po ukončení soutěže," naznačil Gardelka.

Jak se rekonstrukce dotkne dopravy, podle něj zatím také není zcela jasné. Bude záležet na dodavateli. Ideální podle cestářů bude, pokud jednotlivé úseky při opravách zcela uzavřou s tím, že trasa povede objížďkami. Ve hře je cesta přes Nemojany a Habrovany.

Vedení Habrovan však o takovém řešení zatím nemá tušení. „Ještě s námi o tomto návrhu nikdo nemluvil. Prvotní úvahy byly, že objížďka povede přes dálnici. Rozhodně z toho nejsme nadšení. Když se třeba stane na dálnici nehoda, řidiči ji objíždějí přes nás. Víme tak, co by nás mohlo čekat. Vlastně by to bylo ještě horší, protože by u nás byla zvýšená doprava po určitý čas každý den," nelíbilo se habrovanskému starostovi Radoslavu Dvořáčkovi.

Podle Gardelky však nejde o definitivní rozhodnutí. Situace je ale ztížená další plánovanou opravou, tentokrát dálnice. „Ta se bude v místě opravovat v srpnu. Znemožňuje nám to vést přes ni objížďku. V současnosti navíc řešíme i problematiku kamionů, které přes výše uvedené obce nemůžeme vést, silnice nedosahují takových parametrů, aby snesly takovou zátěž," vysvětlil.

Obyvatelé Nemojan jsou s možným navýšením dopravy víceméně smíření. „Asi bude problém přejít silnici a nepůjde o úplně ideální situaci. Ale pokud se oprava musí udělat, nic s tím nenaděláme," svěřila se třeba Eliška Vybíralová. To Eva Valíková připustila, že lidé už teď o možných problémech diskutují. „Trochu se budoucí situace děsí, zvlášť proto, že se u nás bude v létě kopat nová kanalizace. Předpokládáme, že se vyskytnou i problémy pro dojíždějící. Pracující asi budou mít složitější dostat se do zaměstnání, třeba na odpolední," uvažovala Valíková.

Rekonstrukce se bude týkat úseku od začátku Tučap po Rousínov. „Hned na kraji Tučap postavíme vjezdovou bránu, auta budou muset na své cestě vybočit, a to je zpomalí. Na celém úseku pak plánujeme vyměnit kryt silnice. Současný odfrézujeme a následně položíme nový. V Tučapech a v Komořanech pak vzniknou po pravé i levé straně silnice nová parkovací stání," přiblížil Gardelka s tím, že v Rousínově se můžou těšit na malou okružní křižovatku.

Částka, na kterou se rekonstrukce asi šestikilometrového úseku vyšplhá, zatím není stoprocentně známá. Předpoklad je kolem osmdesáti milionů korun. Řidiči se nového povrchu dočkají po mnoha letech slibů. „Problémem byly hlavně pozemky, respektive jejich majitelé. Třeba před tím, než jsme rekonstrukci naposledy odložili, už jsme měli všechno nachystané. Ozvali se ale dva lidé, že návrh zasahuje do jejich pozemku a oni s ním nesouhlasí. Údajně je s plánem nikdo neseznámil. Ale vše bylo řádně na úřední desce," uvedl Gardelka.