A to přesto, že jinak je hodová tradice ve vesnici udržovaná velmi dlouho. „Už jde o stovky let. Také co se týká novodobé historie, nepamatuji si, že by se u nás někdy nekonaly. Ale krojovaný průvod obcí neprošel desítky let. Naposledy snad ještě za mého otce, než nastoupil na vojnu," přemítá starosta obce Lubomír Šebesta.

Průvodu se kromě patnácti párů v hanáckých krojích účastní i maminky s dětmi, bohatě nazdobený povoz s kapelou tažený koňmi a nechybí ani místní hasiči v historických kostýmech se starou stříkačkou. „Jsem rád, že se historie vrátila. Cením si i toho, že se zapojili mladí, tančí i patnáctiletí," vyzdvihuje starosta.

Bez reptání

Z toho je nadšená i organizátorka akce Andrea Večerková. „Nikdo nereptal, neříkal, že je to trapné. Všichni byli zapálení a nadšení. Mile mě to překvapilo," je spokojená a dodává, že se jim tak společným úsilím podařilo povýšit místní hody na svátek.

Krojovaná tradice jí prý v obci chyběla. „Do Prus jsem se přistěhovala, pocházím z Vážan. Tam se drží tradice ostatků, na které jsme chodívali v krojích. Vzhledem k tomu, že folklor doslova miluji, říkala jsem si, proč něco podobného nezkusit i v Prusích. A kamarádka navrhla, že můžeme zkusit hody," popisuje začátky Večerková.

Stárky a stárci to ale neměli jednoduché. Museli nacvičit Hanáckou besedu i tradiční proslovy. Na tom, aby byl výsledek co nejlepší, tak pracovali už od ledna. A besedu je učila odbornice na slovo vzatá. Alena Štěrbová z Dětského folklorního souboru Klebetníček.

O tom, že se jejich úsilí vyplatilo, svědčí desítky diváků postávajících před obecním úřadem. Od řady z nich je možné zaslechnout chválu. Mezi přihlížejícími je i Olga Zimmermanová. „Je mi dvaašedesát a nepamatuji si, že by byl v Prusích takový krojovaný průvod. Líbí se mi to moc," usmívá se Zimmermanová.

Výzva do budoucna

Vzpomíná, že za komunistů se hody v obci nesměly pořádat vůbec. Později nastoupila pouť. „Hodně z nás také pořádalo takovou domácí oslavu, na kterou se sjela rodina. Dnešní den je výjimečný. Budu organizátorům držet palce, aby se jim podařilo tradici udržet," vzkazuje obyvatelka. Její uznání sklízí i bohatě obsazený průvod. „Ani jsem nečekala, že bude mít tolik členů. Věřím, že když jsme tak velká dědina, bude příští rok i dvakrát tolik tanečníků," podotýká Zimmermanová.

A že v Prusy patří mezi jedny z prvních obcí na Vyškovsku, kteří letos hody slaví? Vysvětlení je jednoduché. „Náš kostel je zasvěcený svatému Jiří," vysvětluje starosta.