DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

„Nemohli jsme si dovolit otálet a začali jsme dělat nejrůznější opatření. Obešli jsme naši chovnou vodu, kterou nenapájíme. Na vrchním rybníku Malý Kačenec jsme museli prosekat kontrolní prohlubeň,“ potvrdil hospodář místní organizace Moravského rybářského svazu ve Vyškově Jiří Černý.

Pracovníci rybářského svazu musejí pravidelně měřit množství kyslíku a také se přesvědčit o tom, jakou má voda kvalitu. „Zjistili jsme, že na Malém Kačenci se problémů obávat nemusíme také díky tomu, že je tam málo ryb. Potíže mohou spíš nastat na Velkém Kačenci. Už jednou jsme oblevu neuhlídali. Do nádrže se dostaly splašky a uhynulo tam několik sumců,“ vzpomínal Černý.

Dodal, že rybáři mají nyní plné ruce práce. A nejde jen o pravidelné obchůzky. „Důležité je regulovat na Velkém Kačenci stěnu, která brání přítoku další špatné vody, kterou nechceme. Stěnu je důležité nastavit tak, aby byl zachovaný jenom průtok a splašková voda odešla bokem. Mohlo by se stát, že stěna by nevydržela tlak vody a pak by se vše dostalo do rybníka. To by znamenalo pro ryby rozsudek smrti,“ objasnil Černý.

Rybáři mají špatné zkušenosti s táním vody už z minulých let. „Uhynuly nám některé ryby, které jsme poslali na rozbor, ale s nulovým výsledkem. Pouze jeden sumec měl přeraženou páteř proto, že ho sevřely při tání ledy,“ řekl Černý.

I pracovníci pohořelického rybníkářství jsou kvůli oblevě na nohou. „Problém je v tom, že ledová krusta na rybnících je ještě velmi silná. Kvůli oblevě musíme kontrolovat a řezat prohlubně v ledu, aby unikly plyny z vody. Pravidelně také musíme měřit obsah kyslíku rozpuštěného ve vodě,“ objasnil náměstek rybářského svazu Pohořelice Roman Osička.

V případě nedostatku kyslíku ve vodě by rybáři museli zvýšit přívod vody do rybníků. Tam, kde to není možné, by bylo nezbytné nainstalovat provětrávací zařízení. Podle vedoucího odboru životního prostředí ve Vyškově Jiřího Kutálka ale rybáři mohou být ještě rádi, že obleva nebyla nijak katastrofální. „Sněhu nebylo zase tak moc. Jiná zvířata se díky tání zase dostanou lépe k potravě,“ uvedl Kutálek.