Jahodový úplněk je pojmenování červnového úplňku, které pochází od původních obyvatel Severní Ameriky. Ti tomuto úplňku dali název podle sezóny sklizně lesních jahod, která právě v tomto období vrcholí. Tento název není spojen s barvou měsíce, ale spíše s obdobím sklizně. V Evropě se tento úplněk někdy nazývá také růžový úplněk, ačkoli i tento název nemá nic společného s barvou měsíce, ale odkazuje na kvetoucí růže.

Kdy a kde ho pozorovat?

Jahodový úplněk vyvrcholí dnes 21. června večer a v noci. Pro nejlepší zážitek z pozorování je ideální najít místo s minimálním světelným znečištěním a širokým výhledem na oblohu. Na Vyškovsku tomu skvěle poslouží místa jako rozhledna Chocholík nedaleko Vyškova, v okolí Zámku Bučovice, v okolí Ruprechtova, přírodní park Říčky nebo vyhlídkové místo u Rychtářova.

| Video: Youtube

Jak si užít jahodový úplněk naplno?

• Připravte se včas: Měsíc vychází krátce po západu slunce, takže si najděte vhodné místo s dostatečným předstihem.

• Pozorování bez rušení: Vyhněte se místům s jasným umělým osvětlením. Ideální jsou parky, kopce a otevřené plochy mimo hlavní městské osvětlení.

• Fotografování: Na fotoaparát použijte stativ a nastavte si dlouhou expozici, abyste získali co nejlepší snímky.

Jahodový úplněk bude na obloze působit větší než obvykle. Jedná se však o optický klam. Lidský mozek totiž uvidí Měsíc blízko horizontu a má ho s čím srovnávat – stromy, budovy nebo jiné objekty v krajině – což vytváří dojem, že je větší. Když Měsíc stoupá výš na oblohu, tyto body mizí a nebeské těleso se zdá menší, i když jeho skutečná velikost zůstává stejná.

Jahodový úplněk spatří lidé ještě příští rok, poté až za osmnáct let.