„Práce šly podle plánu a skončily 31. května. Dílo už zhotovitelé předali městu. Firmy se nicméně v místech ještě pohybují kvůli počátečnímu zavlažování. Už brzy však stromy dostanou do péče technické služby města," informovala slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

To, že skončily hlavní práce v terénu, ale ještě neznamená, že tak odpadly veškeré starosti. Nyní startuje desetiletá lhůta udržitelnosti projektu.

Do konce října

V krátkodobém horizontu je pak ještě nutné vyřídit potřebnou administrativu. „Z dřevorubců a sazečů teď přecházejí hlavní úkoly na úředníky. Ti musí papírově uzavřít akci do konce října," dodala Slámová.

Obnova alejí byla podle dendrologů nezbytná. Jejich posudky označily skoro polovinu stromů v alejích za přestárlé a poškozené, a tedy potenciálně i nebezpečné.

V alejích směrem na Holubice, Křenovice a v lokalitách K Oboře a U Golfového hřiště a také v ulici Československého červeného kříže stálo dva tisíce stromů, v zámeckém parku dvanáct set. Místo dvou set třiceti vykácených kusů už zapouští kořeny devět set nových. Celý proces kácení a výsadby vyšel na jedenáct a půl milionu korun. Z větší části ho zaplatí dotace.