„Budeme navazovat převážně na akce, které jsme zahájili v minulých letech. Budeme proto pokračovat například v opravě střech kostelů. To se týká kostela zasvěceného Panně Marii Bolestné na poutním místě Lutršték v Němčanech, svatému Václavu v Rousínovci a kaple svatého Jana Křtitele ve Špitálské ulici ve Slavkově u Brna. Pokračovat budeme také v opravě krovu střechy kostela svatého Vavřince v Křenovicích a obnovy se dočká také věž kostela Nejsvětější trojice v Habrovanech. Tam jsme v uplynulých dvou letech opravili střechu a horní polovinu věže. Letos máme v plánu dokončit fasádu ve spodní polovině," popsal opravy církevních památek Pavel Galata ze slavkovského děkanství.
Doufají i v kraj
Kromě toho ale také dojde na umělecké předměty. „Chystáme se zrestaurovat dva obrazy. Jeden zachycující křížovou cestu v kostele svatého Václava v Nemoticích, v druhém případě půjde o obraz svatého Mikuláše v kostele v Lovčičkách," shrnul Galata.
Jak upřesnil otnický farář, který má ve správě i Lovčičky, Pavel Buchta, se v lovčičském kostele budou obnovovat dokonce dva obrazy. „Kromě svatého Mikuláše to bude ještě svatý Florián. Jeden vyjde zhruba na šedesát tisíc korun. Loni jsme restaurovali svatého Jana Nepomuckého a s financováním nám pomohl Jihomoravský kraj. Doufáme proto, že i letos se podaří získat nějakou dotaci, protože farnost samotná by potřebné peníze nedokázala složit," popsal otnický farář.
Podle Galatových informací letos natečou do oprav církevních památek na Vyškovsku skoro dva miliony korun. „Přesněji to bude asi milion osm set tisíc korun. Zčásti jdou z peněz farností a také z dotačních titulů," upřesnil Galata.
Naopak židovské památky v regionu se letos žádných novinek nedočkají. Z celkem pěti lokalit, které má v okrese brněnská židovská obec, jsou například všechny hřbitovy v poměrně dobrém stavu. Tvrdí to Jaroslav Klenovský, který má za instituci na starosti údržbu památek. „Hřbitov v Bučovicích jsme dokončili loni, o rok dřív jsme dali značné peníze do rousínovského hřbitova. Na Vyškovsku jsou proto tato místa v poměrně dobrém stavu a v letošním roce je čeká pouze běžná údržba jako třeba sekání trávy," potvrdil Klenovský.
Musejí ušetřit
Kromě hřbitovů, které lze najít v podstatě v každém městě regionu, patří brněnské židovské obci ještě synagoga ve Slavkově u Brna. Ta je však nyní zakonzervovaná. A protože se pro ni zatím podle Klenovského nerýsuje další využití, ponechá ji obec zatím v současném stavu. „Zbývající synagogy jsou ve vlastnictví církve husitské," konstatoval pracovník brněnské židovské obce.
Na jejich opravu ale nejsou peníze. „Zbývá nám dokončit vnější omítku na jedné ze zdí rousínovské synagogy. Kdy k tomu dojde, zatím netušíme. Na získání dotace je totiž potřeba mít alespoň část peněz jako spoluúčast a ty v současné době nemáme. Budeme proto muset čekat, než potřebnou částku nastřádáme," konstatovala Helena Ladičová z farního úřadu Církve československé husitské ve Vyškově.
O sakrální památky se ovšem starají i města Vyškovska. Například v Ivanovicích na Hané se rozhodli zrestaurovat sousoší svatého Floriána, které zdobí Palackého náměstí. Městu se dokonce loni podařilo získat příspěvky na renovaci některých jeho částí. Například sto padesát tisíc korun dal kraj, a to na opravu sochy anděla. „Dalších sto deset tisíc korun jsme dostali od ministerstva kultury. Šly do oprav zbytku sousoší," uvedl před časem ivanovický starosta Jozef Heretík.
V neposlední řadě se loni dočkala opravy i Bakchova fontána na nádvoří bučovického zámku. „Dokončili jsme ji ale na konci sezony, veřejnosti ji tak představíme letos na jaře," vysvětlila kastelánka zámku Jana Burianková.