„Postup městského i krajského úřadu v řízení o povolení kácení byl v rozporu s požadavky zákona o ochraně přírody a krajiny," uvedl v dokumentu Brabec. Problémem je podle něj už pouze fakt, že Zelený Vyškov jako účastníka řízení neinformovali o tom, že součástí je i náhradní výsadba. „Tím bylo nepřípustně zkrácené jeho právo vyjádřit se k ní," zmínil mimo jiné Brabec.

Navíc upozornil na formální nedostatky v posouzení návrhu náhradní výsadby. „Při posuzování zdravotního stavu dřevin ministerstvo vycházelo z koncepce, kde je u některých borovic poznámka neperspektivní. Rozhodně to ale neznamená, že většina z těchto stromů není v dobrém zdravotním stavu. O něm se odborníci z rezortu přesvědčili na místě. V tabulce jsou stromy hodnocené číslem tři, tedy se zhoršeným zdravotním stavem. Nikoli velmi špatným nebo až havarijním," poukázala za Zelený Vyškov Helena Šášková.

Podle sdružení se díky rozhodnutí ministra navíc ukázalo, že v parku není kde vysadit náhradní dřeviny. „V dokumentu uvádí, že navržená výsadba v podobě keřů, růží a kultivarů stromů nenahrazuje funkce těch vzrostlých. To znamená, že s největší pravděpodobností k zemi nepůjdou. Udržovací řezy jsou povolené, ale kácení teď podle všeho není aktuální," sdělil statutární zástupce sdružení Ivan Novotný.

Vyjma stromů v havarijním stavu. „To nám ale pochopitelně nevadí, takové zásahy jsou nutné. Primární pro nás je, aby byla revitalizace postupná, a ne tak nárazová, jak má město v plánu. Z výsledku jsme nadšení," pochvalovala si Šášková.

Radost je však nejspíš předčasná. Revitalizovat i kácet se podle radnice bude. „Sdělení ministra chápu trochu jinak. Upozorňuje hlavně na výklad paragrafů. Nikde není řečené, že náhradní výsadbu musíme uložit. Naopak, uložit ji můžeme," upozornil vedoucí vyškovského odboru životního prostředí Jiří Kutálek.

Vzhledem k tomu, že se proti rozhodnutí už nejde odvolat, se tak odbor vrací na začátek. Bude znovu zahajovat řízení o povolení kácení. „Určitě k tomu dojde ještě letos. Přesný termín ale v této chvíli nevím. Z ministerstva nám přišlo jen rozhodnutí. Musíme ještě počkat, až se nám vrátí také spis," podotkl Kutálek.

Jak loni Vyškovský deník Rovnost informoval, revitalizace měla být u konce letos na podzim. „Vše se ale odkládá. A nedokážu říct, na jak dlouho. Nejde odhadnout, kdy se nám podaří získat pravomocné rozhodnutí ke kácení. Jen rok a půl jsme ztratili různými odvoláními nás nebo sdružení. A co se týká náhradní výsadby tu skutečně není v sadech kam umístit. Takže ji buď neuložíme vůbec, nebo jí najdeme jinou lokalitu. To vše je ale opravdu hudba budoucnosti," uzavřel Kutálek.

Otázka kácení stromů budí dlouhodobě emoce také na straně veřejnosti. Třeba Anna Tlapáková je horlivou zastánkyní nekácení. „Park je krásně odstíněný hustými korunami. Revitalizací by se asi prosvětlil, ale na úkor stínu. Velké stromy jsou krásné, a pokud přímo neohrožují svým stavem, nechtěla bych, aby je někdo pokácel," uvedla.

Modernizaci by naopak uvítala Lenka Paukrtová. „Přijde mi smutný. Přestože nejsem z Vyškova, několikrát jsem jím se známými procházela. Určitě si obnovu zaslouží. I pokud by to znamenalo kácení," myslí si žena z Brna.

Revitalizaci parku zahájilo město na podzim roku 2013. Odstranilo pět lip v havarijním stavu. Následně vysadilo zhruba deset lip do aleje podél řeky Hané. Ostatní akce pak už ale byly pozastavené kvůli odvolacímu řízení krajského úřadu, na který se obrátil Zelený Vyškov. Přes několik dalších odvolání se řízení táhla až do současnosti.