„V současnosti je rybník odbahněný, téměř celá levá hráz je okamenovaná. Dělníci rekonstruují polovinu bezpečnostního přelivu. Hlavní hráz je z větší části v pořádku, požerák je opravený,“ informoval heršpický starosta Jiří Ziegler.

Doplnil, že z valné části je už hotová také průsaková hrázka, jež bude oddělovat mokřad pro chráněné obojživelníky od vlastního rybníka s obsádkou. Veškeré práce mají být podle starosty hotové do sedmého prosince. Rybník se bude napouštět postupně od jara.

Heršpický rybník byl zcela zanešený, a navíc v něm vymírala populace vzácných čolků a žab. Tu zdecimoval neuvážený chov ryb. Obec se rozhodla dát nádrž do pořádku. Podařilo se jí získat podporu v Evropské unii. Ta na revitalizaci přispěla téměř deseti miliony korun. Obec Heršpice vydá na opravy z vlastní pokladny přes milion tři sta tisíc korun. Zbytek zaplatí dotace ze Státního fondu životního prostředí.

V poslední době došlo z iniciativy obcí k obnově hned několika rybníků na Vyškovsku. Například v Bučovicích a v Olšanech. Nové nádrže vybudovali zase v Brankovicích a Bohatých Málkovicích. V posledním případě v místě, kde už kdysi rybník býval.