Letní večer s hvězdami nad hlavou. Posezení na dřevěné lavici, přes záda deku a v ruce kelímek piva či limonády. To vše patří k atmosféře letního kina. Má stále své vyznavače, ale v konkurenci moderních technologií jich ubývá.

Největší pokles návštěvnosti pocítili v Ivanovicích na Hané. „Lidí chodí každým rokem méně. Pryč jsou ty doby, kdy jsme měli z tržeb za sezonu sto tisíc korun. Letos jsme zaznamenali pokles tržeb o pětadvacet tisíc korun a promítání navštívilo o víc než pět set diváků méně,“ postěžoval si vedoucí ivanovického kina František Němec.

Příčiny nízkých tržeb spatřuje především v tom, že lidé nechtějí platit za filmy, které už si před časem stáhli z internetu. „Vliv na současný propad mají i distribuční společnosti, které zahraniční filmy vybavují pouze titulky. Rozmlsaný divák už se bez dabingu téměř neobejde,“ osvětlil Němec.

Neradostné údaje hlásí také letní kino v Lulči, které letos promítalo už neuvěřitelným osmačtyřicátým rokem. „Loni jsme měli téměř tisícovku diváků, letos jich na deseti projekcích bylo pouze sedm set sedmdesát,“ uvedl starosta obce Josef Vlach.

Obec jako provozovatel udělala podle něj maximum, aby lidé na letní promítání nalákala. „Vytiskli jsme tři tisíce letáků a pravidelně jsme po okolí vylepovali velké plakáty,“ upřesnil Vlach.

Obnovená tradice

Dvě města naopak využila toho, že se z různých důvodů provoz letních kin přerušil. Po šestnácti letech se začalo znovu promítat ve Vyškově, a to v areálu pivovaru. Tyto prostory si nemůže vynachválit vedoucí vyškovského kina Jana Šetelíková. „Je to uzavřený prostor s dostatečnou kapacitou laviček a vhodným hygienickým zařízením,“ popsala Šetelíková.

Spokojená mohla být i s návštěvníky, kteří se na letní filmové zážitky nechali nalákat. „Promítali jsme celkem pět představení s návštěvností tisíc dvě stě třiatřicet diváků. Nejvíce návštěvníků, pět set šedesát, přišlo na film Ženy v pokušení. A to přesto, že se hrál ve Vyškově již po jedenácté,“ pochválila publikum vedoucí.Právě komedie v hlavní roli s Eliškou Balzerovou se stala na Vyškovsku diváckým hitem. Oblíbili si ji i diváci v Lulči a v Ivanovicích.

Po mnoha letech se letní kino vrátilo i do Slavkova u Brna, kde se v zámeckém parku koncem července mohli diváci kochat především českými filmy. „K mému nápadu přispělo i to, že jsme našli společnou řeč s bratry Čadíky, kteří jsou proslulí svým kinematografem,“ prozradil ředitel slavkovského zámku Aleš Šilhánek.

Nemuselo ho zvlášť trápit ani to, že se dvě představení z důvodu nepříznivého počasí nekonala a jedno se přesunulo. „Vstupné jsme nevybírali, samozřejmě se tato skutečnost projevila na návštěvnosti,“ řekl Šilhánek.

Pět projekcí v prostorách slavkovského zámku navštívilo podle jeho slov jedenáct set šedesát diváků. Slavkovští stejně jako pořadatelé ve Vyškově tedy hodlají promítat i příští rok.

Letní kino se může stát i zdrojem inspirace a dobročinnosti. Mladí lidé z uskupení PeRMoníK se rozhodli promítáním vydělat na zbudování cesty ke studánce Svaté poblíž Brankovic. Čtyři projekce na brankovické Střelnici se setkaly se slušným diváckým ohlasem. „Získali jsme celý výtěžek ze vstupného, tedy necelých devětadvacet tisíc korun. Moc PeRMoníKu děkuji,“ sdělil předseda občanského sdružení Branek Drahomír Čermák.