Výstav je k vidění až do neděle šestadvacátého srpna v galerii Turistického informačního centra ve Vyškově. Od pondělí do pátku od půl deváté do sedmnácti hodin, o víkendu od devíti do šestnácti hodin.

Školu staví afričtí a čeští dobrovolníci z občanského sdružení Vysokoškolští humanisté. Aktivní členkou z regionu je Eva Obořilová z Ivanovic na Hané. „Tato malá vesnice v západoafrické Guineji má přibližně tři stovky obyvatel, z nichž polovinu tvoří děti do patnácti let,“ přibližuje situaci Obořilová.

A zároveň popisuje tamní těžké životní podmínky. „Lidé nemají přístup k elektřině, jako zdroj pitné vody mají pouze jednu studnu pro celou vesnici, není tam zdravotnické zařízení. Místní škola je zcela nevyhovující. Nejbližší státní škola se nachází asi tři kilometry daleko a je již přeplněná. Tato situace je podobná v dalších pěti přilehlých vesnicích,“ uvádí Obořilová.

Škola se staví na pozemku o rozloze téměř deseti tisíc metrů čtverečních. Darovali ho obyvatelé vesnice. Materiál na výstavbu platí americká Sunflower Foundation bývalé Miss ČR 1999 a modelky Heleny Houdové.

Kromě školy tam vznikne i víceúčelové centrum, jehož součástí bude jídelna, družina, zahrada, knihovna, zdravotnické zařízení, sirotčinec a ubytovna, která se bude využívat například pro školení dobrovolníků, pořádání kurzů řemesel a alfabetizace pro dospělé. Do školy by mělo docházet více než pět stovek dětí z Menyi a přilehlých vesnic

„V této oblasti máme totiž velkou skupinku dětí adoptovaných na dálku lidmi z Česka, kvůli kterým tento projekt vlastně vznikl,“ doplňuje Obořilová.

Školu začala stovka dobrovolníků stavět vloni v srpnu. Její otevření se předpokládá ke konci letošního roku. „Jenže ještě nám schází přes dvě stě tisíc korun na její dokončení a vybavení,“ posteskla si Obořilová. Dodává, že finanční podporu lze poskytnout na číslo účtu 82262329/0800, variabilní symbol 2002.

Školu staví sami vesničané. Řada z nich jsou členové humanistického hnutí a v budoucnu se budou zdarma podílet na chodu celého centra. Vznikne tam ale také několik nových pracovních míst pro místní obyvatele.

„Už několik let se podílíme v rámci Humanistického hnutí také s vyškovskými dobrovolníky na mezinárodním projektu Kampaň lidské podpory. Doposud to bylo především na projektech pro západoafrickou Guineu, ale letos nově také zahajujeme naše vlastní projekty v Keni,“ říká dobrovolnice z Vyškovska.

V Guineji je součástí projektu také Adopce afrických dětí - projekt pomoci na dálku, projekty týkající se vzdělávání a zajištění základních lidských potřeb, jako je třeba zdravotní péče. „U nás zase organizujeme výstavy, výchovné programy pro děti a veřejnost, které se týkají Afriky, rozvojového vzdělávání nebo se snažíme aktivně působit proti rasismu, diskriminaci a násilí ve společnosti,“ uzavírá Obořilová.