Ten je v lokalitě, kterou v několika stovkách metrů protíná frekventovaný průtah městem, široko daleko jediný. Navíc jak upozorňují lidé, téměř neviditelný. „Přejít silnici je někdy opravdu kouzelnické číslo. Řidiči mnohdy nezastaví a ani nezpomalí, když někdo po přechodu jde. Dítě bych si tam rozhodně netroufla pustit samotné," napsala pod článek umístěný na Facebooku Jana Veselá.

Zajedno s ní byla třeba i Vyškovanka Veronika Nos. „Mám stejný problém. Když mě třeba z jedné strany auto pustí, z druhé ne a navíc se řítí obrovskou rychlostí. Takže musím počkat, až projede, protože se opravdu bojím. Několikrát se mi také stalo, že si to na poslední chvíli řidič rozmyslel, pustil mě a auto za ním málem nedobrzdilo. Je to tam opravdu dost nebezpečné," uvedla žena.

Vedení radnice zhruba v polovině září vzkázalo, že situace je v podstatě neřešitelná. Že není nutné zvýrazňovat přechod ani umístit k němu semafory, tvrdila také policie.

K tomu se obvykle podle vyškovské policejní mluvčí Alice Musilové přistupuje, když je v místě velká frekvence chodců nebo zvýšený průjezd aut. „V lokalitě ale chodců není mnoho, jde hlavně o místní obyvatele. Většina lidí pak dojíždí auty. Takže provoz v Brněnské ulici sice je, ale dle normy. Ta mluví o víc než tisícovce aut za hodinu ve špičce, což tam zkrátka není," sdělila Musilová.

Nyní se věc má ze strany města jinak. K v podstatě neviditelnému přechodu už podle vedení radnice semafor přidat lze.

A navíc na sloup, který se nachází asi padesát metrů před přechodem ve směru od Tučap, nechala znovu umístit radar. Ten už se v lokalitě před časem nacházel. „Přemístili jsme ho ze Lhoty," sdělil místostarosta města Břetislav Usnul s tím, že příští rok pak město chce z klasického přechodu vytvořit světelný.

Místo tak bude podle místostarosty díky nim bezpečnější než jen s radarem. „Instalace semaforů už je zahrnutá i do připravovaného rozpočtu na rok 2017," řekl Usnul.

Obyvatel Nouzky a předseda občanského spolku Nouzka Josef Šanda, který za bezpečnější přechod inicioval i petici, je spokojený. Po umístění radaru se prý doprava zpomalila. „Jsme také moc rádi, že bude i semafor. Jediné, co bychom ještě uvítali, by bylo zvýraznění značky, která na přechod řidiče upozorňuje, nějakým reflexním prvkem. Do doby, než vznikne semafor. Lidé v autech totiž stále přechod nevnímají, zde změnu nepozorujeme," podotkl Šanda s tím, že šoféři nedávají na přechodu přednost ani dospělým ani dětem.

Víc bezpečí na přechodech ve městě pak chce radnice do budoucna zajistit i instalací dalšího semaforu. A to u Základní školy Tyršova. „Pokud to dobře půjde, tak ho instalujeme už příští rok, nejpozději pak v roce 2018," přiblížil Usnul.

Další přechod ne

Kromě výraznějšího přechodu chtějí obyvatelé Nouzky na průtahu v lokalitě i víc přechodů. Jeden je podle nich málo. Jak ale před časem vysvětlil starosta města Karel Goldemund, už tak je jich na průtahu dost a dalším by jednoznačně utrpěl provoz.