Pořadatelé z chovatelského svazu v Bohdalicích nazvali akci jako setkání obyčejných psů. Ale už při prvním pohledu zjišťuji, že o obyčejných psech nemůže být ani řeč. Každý z nich je totiž něčím zajímavý. Do kapsy i maxipsi, posteloví i hlídací, střapatí i hladkosrstí, poznatelná plemena i typičtí voříšci. Jedno však mají společné, a to bezmeznou lásku svých páníčků, kterou jim vrchovatou měrou oplácejí.

„Pro pamlsek by udělal cokoli,“ zlehčuje toto tvrzení devatenáctiletá Pavla Tomanová z Hodonína, ale křížence Kima, jehož předkem byl nejspíš jezevčík, láskyplně hladí. A ten na oplátku předvádí krokové variace ve společném tanečku paničky se psem. Je vidět, jak moc to oba dva baví. Pak má Kim za úkol překonat překážky v psím parkuru. Proskakuje kruhem, prochází tunelem. Je bez obojku a bez vodítka. Pozorně sleduje, co mu panička ukazuje a co mu říká. Poslouchá na slovo. V soutěži Kim končí jako osmý z osmnácti. Tomanová je spokojená. „Je ještě mladý. Je to teprve jeho druhý závod. Ten první jsme nedokončili, něco ho rozptylovalo. Teď se hodně zlepšil,“ pochvaluje si dívka.

Potom sleduji zvířata, která provádějí majitelé v kruzích, aby si je posuzovatelky z veterinární kliniky pořádně prohlédli. Tajně fandím fence bígla, která má jakousi nepopsatelnou jiskru. Porota si to zřejmě myslí také a fenka postupuje do finále. Její majitelka je nadšená. „Mája má teprve rok a je to pro ni první akce,“ řekla Pavlína Tatarková z Kroměříže, která přijela s celou skupinkou svých přátel. A tak u stanu vedle sebe svorně polehává ještě pět voříšků, jeden vlčák a jeden pinč.

Dorazilo čtyřicet účastníků

Mimookresní soutěžící mají obrovskou převahu. Přihlásilo se osmdesát účastníků, ale nakonec jich kvůli nevlídnému počasí dorazilo přes čtyřicet. „Ironií je, že se nedostavili lidé z Vyškova a nejbližšího okolí. Zato přijeli z Hodonína, Příbrami, Jihlavy, Kroměříže, Brna. Podpořili nás ale místní z Bohdalic a Manerova,“ řekl spolupořadatel Milan Petko. S návštěvností je však celkem spokojený. „Předtím jsme se zajeli inspirovat na podobnou akci v Jihlavě a tam bylo zhruba šedesát účastníků. Přitom to byla soutěž, která už má svůj věhlas, nikoli zkušební jako ta naše,“ dodal Petko. A navíc si přivezli i poučení. Posuzovatele povolali z jiného okresu, aby nevzniklo podezření, že nadržují zvířatům pořadatelů.

Hlavní rozhodčí z veterinární školy v Kroměříži zrovna posuzuje příjemnou fenku křížence kokršpaněla. Zatímco u jiných psů měla co dělat, aby včas ucukla před cvaknutím zubů, u kokršpanělky chválí velmi příjemnou povahu. „Je to kříženec, kterého jsme našli jako štěně v lese v Manerově. Pojmenovali jsme ji proto Lesanka. Je opravdu milá, zbožňuje děti, je mazel a moc šikovná,“ řekl Rostislav Břoušek z Bohdalic, který svou účastí podpořil manželku, jež je jednou z pořadatelek. Přestože se Lesanka dostala do finále, pohár vítěze nakonec dostal Lucky, bílý kříženec se lví hřívou majitelky Anny Pumpové ze Skaštic.

Soutěž ale ještě zdaleka nekončí. Pokračují další posuzovatelská kola. Pro vítěze jsou díky štědré sponzorské podpoře připravené bohaté ceny, ale vlastně s taškou plnou psích dobrot a propriet odchází každý účastník.

Páníčci se připravují i na doprovodné soutěže. Na poslední chvíli trénují aport špekáčku nebo překážkovou dráhu. Slečny si tupírují konečky polodlouhých vlasů, aby se svými kokršpaněly uspěly v soutěži o podobu pána a psa. Další očisťují sebe i psy od bláta, aby mohli soutěžit o nejlepší pár nebo o psa sympaťáka.

Odcházím z bohdalické Voříškiády s dobrým pocitem. Pořadatelé můžou být se zkušebním ročníkem spokojení. „Chovatelská organizace v Bohdalicích byla vždycky aktivní. Většinou ale vystavovali jinde. Pro Bohdalice je to první velká akce tohoto typu. Zorganizovala ji hlavně nejmladší děvčata. Park u školy je k tomuto účelu velice vhodný. Kdyby bylo hezčí počasí, bylo by tu více stánků a využili bychom větší plochu. Věřím, že v příštím roce už akci rozjedeme ve větším,“ řekl na závěr starosta Bohdalic Jan Hrežo.

Milovníci psů, hlavně těch bez průkazu původu, však nemusejí čekat až do příštího roku. Už na podzim se Voříškiáda uskuteční v Šaraticích.