Reportáž

Ty úderem čtrnácté hodiny plní skoro všechny zpřístupněné místnosti školy, kterými jsou dnes zejména tělocvičny. Některé míří na aerobik, další zase na jógu. „Ta je v baletním sále. Musíte projít chodbou až dozadu a potom sledovat šipky,“ radí hned u vstupu jedna z pořadatelek.
Cesta k sálu je docela dlouhá, ale kdo došel až tam, určitě nelitoval. Místnost provoněná aromatickým olejem, příjemná hudba i klidný hlas postarší ženy, která předcvičovala. „Nezapomeňte dýchat. U cvičení na to lidé často zapomínají, a to není dobře. Snižuje to efektivitu,“ radí žena svým svěřenkyním.

Jóga nebo aerobik, na který zavítalo asi nejvíc účastnic, není tím jediným, co škola nabízí. To by se zřejmě této akci nedalo říkat den pro zdraví.
„Zájemci si můžou zacvičit taiči, kalanetiku, zajít si do posilovny, nechat změřit BMI index, krevní tlak nebo také tělesný tuk. A komu se nechce protahovat si tělo, může si nechat udělat gelové nehty nebo navštívit koutek zdravé výživy,“ vypočítává hlavní organizátorka Dagmar Jabůrková.

Zároveň připomíná, že jde už o čtvrtý ročník. Akci tradičně pořádá občanské sdružení rodičů při základní škole a vedení instituce. Návštěvnost údajně každoročně kolísá, vloni prý nebyla nijak hojná. Ale letos se blýská na lepší časy. „Hned ze začátku přišlo opravdu hodně lidí. Jenomže dnes je poslední mikulášský běh, takže sportovci asi půjdou radši tam. Uvidíme, jak to dopadne,“ trochu se obává Jabůrková.

Mezitím se ale trousí další návštěvníci. Někteří dávají před cvičením přednost výstavnímu koutku. Tam si můžou koupit celozrnné pečivo, voňavé svíčky, objednat si kosmetiku různých značek a také se s odborníky poradit třeba o některých zdravotních potížích.

Zlatým hřebem odpoledne pak bude tombola. Jestli ale někdo čeká, že vyhraje lahvinku nějakého alkoholu nebo třeba štangli salámu, ten je na velkém omylu. Na dni zdraví jsou v kurzu permanentky, třeba do akvaparku, nebo poukázka na pedikúru či manikúru.

Něco takového dámy stejně uvítají raději. To je ostatně vidět právě na dnešní akci. Manikérka se ani na chvíli nezastaví a ještě musí čelit dotazům malých zvědavců. „Mami, k čemu je tohle?“ ptá se jí dcerka a ukazuje na přístroj, do kterého zákaznice vkládá prsty. „To je stroj, který mění vlastnosti gelu. Rozumíš tomu?“ odpovídá se smíchem manikérka, zatímco se naplno věnuje pilování nehtů jedné ze zájemkyň.

Kolem ní také pobíhá nějaké dítě. Maminky asi netuší, že si můžou dát své ratolesti do „úschovny“. Organizátoři totiž mysleli i na to, že některé návštěvnice si hlídání nebudou mít jak zajistit. A tak pro dítka vyčlenili místnost i s dámskou ostrahou.

Zástupkyně něžného pohlaví si tak mohly pořádně užít celé odpoledne. A ty, které akci nestihly, se můžou těšit na příští rok. Organizátoři slibují, že letošní ročník zcela jistě nebyl posledním.

ANKETA: HLASUJTE V PRAVÉM HORNÍM ROHU