Jako dva neohrožení muži přicházejí místostarosta Slavkova u Brna Jiří Doležel a radní Vladimír Soukop na pódium na slavkovském Palackého náměstí, aby čelili někdy až dotěrným otázkám šéfa Vyškovského deníku Rovnosti Michala Sklenáře. S kuráží předstupují před desítky obyvatel, přichystaní diskutovat s nimi o problémech, které je ve městě trápí.

Reportáž

Akce Den s Deníkem se pomalu rozbíhá. Už potřetí se koná ve Slavkově u Brna a potřetí si místní v anketě Vyškovského deníku Rovnosti stěžovali na hustý provoz v centru.

„Slavkovská radnice už několikrát řešila tuto věc s tím, že ji definitivně uzavřela. Podle našich informací však doprava v centru lidí spíš omezuje, hlavně pěší. Je možné s tím ještě něco udělat nebo je to konečný stav?“ zajímá se Sklenář.

Jak už několikrát slavkovský místostarosta uvedl, situaci na Palackého náměstí hodně zklidnilo zavedení parkovacích automatů. Do centra to podle něj vneslo pohodu. Přesto ještě radnice chce problém dál řešit.

„Jde o velmi jednoduchou záležitost. Na jedné straně náměstí chybí přechod. Vznikne tam tedy jeden nebo dva, aby byli chodci chránění,“ prozrazuje Doležel.

Pokud bude řešení neúčinné nebo slabé, radnice má ještě jeden plán. Na silnici nechá položit zpomalovací práh. „A to opět jeden nebo dva. Myslím si, že tato řešení se pozitivně projeví na situaci,“ je přesvědčený Doležel.

Podle jeho slov by se Slavkované mohli setkat s těmito opatřeními už v nejbližší době. Aby se však náměstí stalo pěší zónou, k tomu se vedení města nestaví příliš kladně.

Jak ještě poznamenává, problémy s dopravou nejsou jen na Palackého náměstí, ale i v okrajových částech Slavkova. Jde zejména o potíže s parkováním. I tady město má řešení, které bude vycházet ze studie zpracované Centrem dopravního výzkumu.

Málo mateřských škol

Když se řekne Slavkov, lidé si nevybaví jen potíže s dopravou. Své o tom ví třeba maminky, které chtějí dát své dítě do mateřinky. Ve městě je totiž jediná a její kapacita nedostačuje. „Koncem roku 2005 vznikla ve Slavkově koncepce školství a ta ukázala, že bude potřeba v brzké době vybudovat novou mateřskou školu. Vedení města tedy začalo vytipovávat lokalitu pro vznik školy s kapacitou pro sto padesát dětí. V současné době je vybraná lokalita Polní a zpracovávají se podklady pro projektové řízení,“ vysvětluje radní Vladimír Soukop.

Radnice přitom podle něj vychází z demografické studie. Že by najednou malých Slavkovanů nepřibývalo a kapacitu nové mateřinky by bylo těžké zaplnit, prý nehrozí. Ve Slavkově mají zhruba během pěti až osmi let vzniknout desítky nových domů. Ve městě by mělo přibýt přibližně tisíc lidí.

Teď už ale dostávají slovo diváci. Jednu obyvatelku zajímá budoucnost obchodu s potravinami na sídlišti Zlatá Hora. To ovšem není v kompetenci vedení města. Přesto Doležel slibuje, že pokud prodejna zanikne, radnice bude hledat řešení, jak ji nahradit.
S možností pohodlných nákupů souvisí i dotaz Jiřího Diváckého z Nížkovic. Zajímá se totiž, zda někdy vyroste dlouho plánovaný supermarket u bývalého cukrovaru. „Investor předpokládá, že v druhé polovině příštího roku by prodejnu otevřel,“ odpovídá Doležel.

Lidé, kteří se přišli podívat na Palackého náměstí, ovšem nepostávají pouze před pódiem. Menší Slavkované mají možnost zasoutěžit si o fotbalový míč při měření síly kopu. Jejich rodiče si zase můžou předplatit na rok Vyškovský deník Rovnost a zařadit se do soutěže o zajímavé ceny. Diskuze s vedením města sice pomalu končí, zábavné odpoledne s Deníkem však zdaleka ne.

Přicházejí žáci Základní umělecké školy Františka France ve Slavkově u Brna a předvádějí své umění divákům.