Hlavně to ustát a nespadnout. To je zřejmě heslo dnešního dne všech drnovických dětí, které se pomalu ale jistě trousí na zaledněné hřiště Na Křivdě. Ne všem se ale na kluzišti daří a každou chvíli leží na zemi. Za normálních okolností by možná udržely balanc, ale v některých převlecích to opravdu nejde.

Reportáž

Své o tom ví třeba princezna s šaty až po zem nebo chlapeček v masce broučka. Nejsou ovšem jediní, kteří se přicházejí pobavit na Karneval na ledě do Drnovic, jenž tam dnes pořádají občanská sdružení Drnka a Kolokoč. Spolu s nimi na ledě řádí čerti se zářícími rohy, Bílá paní, vodník, víla, dokonce i Spiderman a mnoho dalších pohádkových postav. A jsou za ně přestrojení i dospělí.

Akce má začít úderem čtrnácté hodiny, ale to si Drnovičtí zřejmě ještě užívají popolední siesty. „Ono to asi nezačne přesně. Ale děcka určitě přijdou, uvidíte. Ani svařák tady ještě nemáme. Ten však taky bude,“ ujišťuje předseda občanského sdružení Drnka Pavel Klvač.

Opravdu. Krátce po druhé odpoledne, zrovna když několik dobrodinců přináší obrovské nádoby se svařeným vínem a čajem, se hřiště začíná zaplňovat malými i velkými obyvateli a příznivci Drnovic. Jako by je libá vůně skořice, hřebíčku a lahodného moku vůbec vytáhla z tepla domovů.

Většina z nich si nazouvá brusle a rychle se zahřát na led. „Nejezdi tady u kraje, uprostřed to není tak hrbolaté. Spadneš,“ radí jeden z tatínků svému malému synkovi. Ten ale na jeho slova nedá a za chvíli se válí po zemi. Takových je víc. Sotva vkročí jednou nohou na kluziště, už jim podjíždějí nohy. Samozřejmě následuje pád. A jakmile se zvednou, přichází další a další.

Drnovické děti jsou ovšem houževnaté. Některé se křečovitě drží svých rodičů či prarodičů, jiní si berou na pomoc kamarády. „Musíš bruslit tady, zde to totiž vůbec neklouže,“ vykouzlí mi úsměv na tváři malá Červená karkulka bez bruslí, která radí své kamarádce přestrojené za princeznu. Ta se tak tak drží na nohách obutých v bruslích, ale svou rádkyni poslouchá takřka na slovo. I když se jí to moc nevyplácí.

To už se ale účastníci karnevalu pořádně rozjezdili a jsou připravení na všechna možná klání. „Vždycky, když přestane hrát hudba, budeme soutěžit. A jakmile pustíme cédéčko, můžete zase bruslit. Tak jdeme na první soutěž,“ informuje jedna z pořadatelek Zdena Leciánová.

Víc v pondělním vydání Vyškovského Deníku.