„Protože už je sezona v plném proudu, nebyla většina opuštěná, jako tomu bývá v zimním období. Policisté tak mluvili s majiteli o vhodném zabezpečení. I nepřítomní chataři zjistí, že jejich nemovitost kolegové zkontrolovali. Nechali jim na dveřích a oknech kontrolní lístek," informovala mluvčí vyškovských policistů Alice Musilová s tím, že na zadní straně lístku je desatero rad správného zabezpečení chaty.

Upozorňuje například, že kromě zabezpečení oken a dveří je potřeba věnovat pozornost i přilehlým prostorám, jako jsou například kůlny. „Při delší nepřítomnosti je dobré odvézt z chaty cennosti a elektroniku, ale i sekačky a různé nářadí. Také se vyplatí udržovat dobré sousedské vztahy. Všímavost okolí může minimalizovat trestnou činnost nebo napomoci k dopadení pachatele. Je také důležité aby, když lidé zjistí, že jejich chatu navštívil zloděj, nevstupovali dovnitř a nezjišťovali, co ukradl. Ideální je zavolat policii," vysvětlila Musilová.

Její kolegové v pondělí zkontrolovali víc než sto šedesát chat. Žádná z nich nebyla narušená. „Za loňský rok evidujeme čtyřiadvacet vloupání do těchto objektů. Od počátku letošního roku pak devět případů, z nichž jsme zatím objasnili tři. Loni to bylo deset," doplnila mluvčí.

Policisté dělají rozsáhlejší kontroly chatových oblastí několikrát do roka. „Nejvíc kritická období jsou v chladnějších měsících, kdy většina majitelů v objektech po delší dobu nebývá," řekla Musilová.