Program na otnickém rybníce ale zdaleka nekončí. Jeho hlavní bod má teprve přijít. Na protějším břehu už leží dvacítka hadic čekajících na desátou hodinu. Chystá se totiž vůbec první otnická hasičská fontána. „Je to vlastně taková odezva na Hasičskou fontánu, která se loni konala v Praze a které se bošovický sbor účastnil. Rozhodli jsme se, že fontánu v menším provedení uspořádáme v rámci okrsku Otnice, kam kromě Bošovic a Otnic patří ještě Lovčičky a Milešovice. A protože jsme to chtěli o něco větší, pozvali jsme i sbory z okolních obcí,“ vysvětlil Skulínek, který s nápadem přišel. Kolem rybníka je tak možné vidět i sbory z Kobeřic u Brna, Šaratic, Blučiny, Sokolnic, Velešovic a Hostěrádek-Rešova. Každý ze sborů má na place jednoho strojníka a dva proudaře, kteří na slavnostní premiéru poctivě trénovali. „Zkoušeli jsme celkem třikrát. Tak snad se to po všem tom snažení vydaří,“ doufá Skulínek. 

Rozházet zkušené požárníky nemohou ani blížící se mračna, akce se koná za každého počasí. V klidu zůstávají i návštěvníci. Jediné hřmění, které se zatím naštěstí údolím ozývá jsou totiž rockové pecky z reproduktorů. Hudba a občerstvení zpříjemňují natěšeným divákům čekání na tmu. Ta na sebe nenechá dlouho čekat a desátá hodina přichází. To už se na břehu rybníka shromažďují stovky lidí. Naproti jako hvězdy svítí deset reflektorů měnících barvy jako semafor. Červená. Žlutá. Zelená. Pak se ozve vrnění čerpadel. Malé světýlko ve tmě prochází kolem dvacítky hasičů s proudnicemi, kterými už se valí voda a kontroluje připravenost celého týmu.

Ilustrační fotografie.
Parní jízdy v kraji? Zřídka. Kvůli suchu

S úderem desáté hodiny podívaná začíná. První tóny Dvořákovy Humoresky spouštějí symfonii barev hudby a tryskající vody. Nádherně nasvětlené proudy vody se ladně ohýbají v tónech skladby. Kapičky vody po několika sekundách doputují vzduchem až k divákům a příjemně osvěžují. Představení tak působí téměř na všechny lidské smysly. Antonína Dvořáka střídá energetická melodie Hrací skříňky od skladatele Jiřího Maláska. Změně se přizpůsobují i hasiči, které usměrňují regulovčíci světelnými signály ze střechy hasičského vozu na druhé straně. Poslední skladbou, která zazní je Síla starejch vín od kapely Škwor. Rybník mění pod září reflektorů barvy z červené na zelenou, žlutou, modrou i fialovou. Když už se zdá, že je po všem, překvapí návštěvníky velkolepý ohňostroj nad hladinou jezera.

První otnická hasičská fontána se vydařila na jedničku a návštěvníci odcházejí spokojení. „Bylo to moc pěkné, i hudba se nám moc liíbila. Určitě zase přijdeme, pokud se bude fontána někdy opakovat,“ říká například Magda Blechová z Lovčiček. Oddechnout si mohou i samotní aktéři – dobrovolní hasiči. „Jsem nanejvýš spokojený. Myslím si, že všechno šlo podle plánu a povedlo se to,“ raduje se například Jiří Heřmanský z SDH Lovčičky. Podle jeho slov se sbor určitě připojí i příště.