„Protože jsem instalatér, přiběhla ke mně sousedka. Chtěla hned přepojit na obecní vodovod. Když jsem k ní přišel, tak jsem zjistil proč. Z kohoutku jí tekla zelená voda. To jsem v životě neviděl,“ popsal Milan Říha z Ivanovic na Hané.

Podle jeho slov nechala sousedka vodu ihned přezkoumat v Centru hygienických laboratoří v Brně. „Tam zjistili, že je v ní stokrát překročená běžná hodnota chromu. A doporučili jí, aby vodu nepoužívala. Dostala od nich i papír, který zanesla na úřad. Tam ale nijak nepochodila. Sám z toho mám obavy, protože tam mám taky studnu. Proto jsem i já dal vzorek vody na odporné posouzení,“ řekl. Výsledky ale zatím nemá.

A není jediný. „Už několik sousedů dalo vzorky vody na přezkoumání a čekáme na výsledky. Nechápu ale, proč o tom město neinformuje i další obyvatele. Vždyť chrom je zdraví nebezpečný. Měli by to vyhlásit rozhlasem“ divila se další obyvatelka Ivanovic Marie Hermanová.

Analyzování chromu potvrdilo i Centrum hygienických laboratoří. „Protože je to soukromá studna, tak oznámení této věci na hygienické stanici je záležitostí zadavatele. V tomto případě neznáme tamní oblast, jaká jsou tam podloží a podobně. Kdybych byl ale v pozici majitelky, tak objednám firmu a nechám studnu vyčistit. Jestli to jde, tak to rozhodnou až odborníci, kteří určí druh chromu,“ řekl vedoucí oddělení faktorů prostředí centra David Marek.

Určitý druh chromu je rakovinotvorný. Ten se ale v Ivanovicích podle rozboru Centra hygienických laboratoří neobjevil. Místní to ale neuklidnilo. „Co si pamatuji ze školy, tak otrava těžkým kovem postupuje velmi pomalu. Vodu jsem proto přestal pít. Mám ale obavy, že by prvek mohl dostat i do městského vodovodu. Myslím si, že takové množství chromu se do studny nedostalo přírodní cestou,“ domnívá se Říha.

Marie Hermanová se vydala i na městský úřad, aby na nebezpečí upozornila. „Řekli mi, že nebudou vypouštět žádné fámy. I přesto, že jim v Brně stonásobné překročení potvrdili, vyhlásit to nechtěli,“ nechápe Hermanová.

Ivanovický místostarosta Vojtěch Baláš ale postup města hájí. „Projednával jsem to s různými orgány. Ale není to naše věc. Studna je soukromá, my máme obecní vodovod. U sousedů se zatím nic neobjevilo, takže to necháme být. Kdyby hygiena vydala opatření, tak zakročíme. Zatím od ní ale žádný podnět nemáme. Pokud mají lidé podezření, tak ať si udělají rozbor,“ vzkázal Baláš.

Hermanovou to ale neuklidnilo. „Dala jsem věc k prošetření na policii. Někdo tady ohrožuje půdu a měl by za to být zodpovědný,“ rozhodla se Hermanová.

Policie se případem začala zabývat. „Zjišťujeme, zda došlo ke spáchání trestného činu či nikoli. Věc je velmi čerstvá,“ vypověděla tisková mluvčí vyškovské policie Alice Navrátilová.