Na pozemcích pod lokalitou Močáry směrem k chatové oblasti zvané Bolševik v Olšanech mají do budoucna vzniknout desítky nových domů. Noví přistěhovalci, které do malebné vesničky přilákala hlavně touha po klidu, ale mají ze satelitního městečka obavy.

Kvůli plánované výstavbě se proto semkli do občanského sdružení a důrazně se ohradili. Vedení obce námitky občanů přijalo a v územním plánu omezilo velikosti pozemků určených k zástavbě.

„Zastupitelstvo po podnětech obyvatel rozhodlo, že minimální výměra stavebních pozemků v lokalitě zvané B1 bude patnáct set metrů čtverečních,“ uvedla starostka Olšan Dana Křížová.

Protestující obyvatelé jsou s rozhodnutím spokojení. Podporují přirozenou výstavbu, kdy lidé staví sami na svých pozemcích. Postavit naráz šedesát domů jim připadalo jako nejhorší nápad. „Našim cílem bylo zabránit hromadné developerské výstavbě. Rozhodnutím zastupitelstva o omezení výměry se tak pravděpodobně dosáhlo,“ uvedl neoficiální mluvčí sdružení Karel Grozanič.

Výstavba by neměla vznikat najednou. „Majitelé si vybrali ze tří možných variant tu, která umožňuje budování po etapách, tedy vždy kolem jedné ze tří přístupových komunikací,“ vysvětlila starostka.

Podle ní ani nebude stavba tak rozsáhlá. „Nových domů nebude šedesát. Tolik je jich plánovaných v rámci všech stavebních lokalit v obci. V lokalitě B1 nyní vznikne asi třiačtyřicet domů. Některý stavebník si může koupit dvě parcely, aby měl vetší pozemek, takže výsledný počet domů nemusí být ani tak vysoký,“ uklidňuje Křížová.

Obavy ale obyvatele přesto zcela neopouštějí. Noví vlastníci pozemků si totiž budou muset hradit přístupové komunikace, inženýrské sítě a další náležitosti. „Už nyní může být jasné, že nebudou stavět běžní lidé, ale že lokalitu zase skoupí investor,“ dodal Grozanič. Hlavního cíle se však podle něho prozatím dosáhlo a občanské sdružení nazvané Olšany 2008 svou aktivitu zastavilo.

Okolo lokality B1 se lidé začali vzrušovat vloni, když starostka seznámila obyvatele s návrhem územního plánu. Byla v něm i oblast, které se říká B1. „Lidé mohli posoudit několik možností, ze kterých zastupitelstvo mělo na výběr. Konaly se kulaté stoly, ale účast byla nízká. Pokud studie není v rozporu s ničím jiným, než s názorem několika lidí, pak je to paradoxní. Starousedlíkům to nevadí,“ řekla jednatelka brněnské společnosti, která studii projektovala, Eliška Zimová. Ta studii poté, co obec udělala ústupek a výstavbu částečně omezila, musela přepracovat.

Podle starostky je hlavním úmyslem zastupitelů připravit oblasti k zástavbě v územním plánu, aby se tento dokument nemusel za pár let zase předělávat. Výstavba bude možná nejdřív po schválení územního plánu. Ten měl být podle původních představ hotový už v polovině roku.