Po Vyškově začaly kolovat zvěsti, že budovu bývalého Okresního stavebního podniku na křižovatce Dukelské a Žižkovy ulice osídlí romské rodiny z brněnského Cejlu a Bratislavské ulice. „Je toho nejen plný Vyškov, ale i celá radnice. Obrovské množství lidí se nám svěřuje s obavami,“ potvrdila tisková mluvčí vyškovské radnice Dana Bednářová.
Mezi místními se šíří panika. „Slyšela jsem o stěhování Romů venku mezi lidmi. Určitě bych se ve Vyškově víc bála,“ řeka důchodkyně, která žije o ulici dál, ale nechtěla zveřejnit své jméno. Obavy má třeba i Jarmila Kučerová, která bydlí v sousední Žerotínově ulici. „Strach samozřejmě máme. Lidé v okolních domech se bojí, co to všechno přinese,“ svěřila se Kučerová.
Redakce Vyškovského deníku Rovnosti začala zprávy o příchodu Romů do Vyškova prověřovat. Starosta radnice Brna–střed Libor Šťástka, pod jehož pravomoc problematické lokality spadají, je ale odmítá jako fámy. „Mohu jednoznačně vyvrátit, že by k nějakému přesunu obyvatel na Vyškovsko mělo dojít. Nic takového neplánujeme,“ ujistil Šťástka, který byl dříve spojovaný se stěhováním neplatičů nájemného právě z takzvaného brněnského Bronxu do jiných částí města.
O nějakém stěhování neslyšela ani ředitelka Muzea romské kultury sídlícího v Bratislavké ulici Jana Horváthová. Podle ní ostatně ani není žádným řešením. „Je to jen další vyloučení lidí v obtížné sociální situaci, a to nikam nevede,“ prohlásila Horváthová.
Vyškovský deník Rovnost zjistil, že vlastníkem budovy, kde by údajně měli Romové bydlet, je společnost Kando. Tu se ale nepodařilo zkontaktovat. Telefon, který je na jednatele firmy Josefa Kalu uvedený na vstupních dveřích domu, neexistuje. Ani webové stránky společnosti nabízející byty ve Vyškově nejsou v provozu.
Firmě přestavbu budovy na bytovku nepovolil vyškovský stavební úřad, ale takzvaný autorizovaný inspektor. Ten zajišťuje zkráceného stavebního řízení. Právě to provází třeba spornou výstavbu ivanovického Bauhausu. „Stavbu jsem povoloval, ale už před dvěma lety. Na nikoho z firmy aktuální kontakt nemám. Vím jen, že se připravuje kolaudace budovy,“ potvrdil inspektor Antonín Faltýnek.
Právě proti kolaudaci stojí vyškovská radnice. Stavební firma totiž podle ní nesplnila řadu náležitostí. Třeba podmínku vybudovat dostatečný počet parkovacích míst. Dalším z mnoha problémů je i připojení budovy k elektrické síti, protože město nedalo souhlas k vedení přípojky přes jeho pozemek.
Vedení města nedokáže doložit, že by se do Vyškova měli opravdu stěhovat nějací problémoví nájemníci. Přesto o celé záležitosti včera jednalo. „Jsme zásadně proti, aby k něčemu takovému došlo,“ shrnul místostarosta města Roman Celý. Stejně smýšlí i starosta Vyškova Petr Hájek. „Na tomto místě je však nutné zmínit také fakt, že objekt patří soukromé společnosti. Město nemá možnost ovlivnit, komu firma byty pronajme nebo prodá,“ prohlásil Hájek.