Miliardy masařek a zápach, který by se dal v letních vedrech doslova krájet. To jsou každoroční trable obyvatel osady Rošťoutky. Jejich domy totiž sousedí v těsné blízkosti s obrovskou hromadou hnoje. „Hnůj sem rolníci navozili už v zimě. Teď pěkně smrdí. Máme plný dvůr much. Teď vyváželi prasečí močůvku, to bylo něco hrozného. Ani jsme si nemohli pověsit ven prádlo. V takovém parnu je to něco otřesného,“ postěžovala si obyvatelka osady Karla Hanáková.

Tuny hnoje vozí do Rošťoutek zemědělci z družstva Agronet Nesovice. „Máme všechna potřebná povolení, hnojiště je zkolaudované,“ hájil se předseda družstva Josef Veselý. Hned ovšem dodal, že nechce místním nijak zbytečně škodit. „Jakmile skončí žně, to znamená zhruba za tři týdny, všechen hnůj odtamtud vyvezeme. Rozhodně nechceme, aby ti lidé nějak trpěli. Bude to tam úplně čisté,“ přislíbil Veselý.

Vinu za současné potíže přičítá státu. Konkrétně Pozemkovému fondu, kterému domy v Rošťoutkách patřily. Místní tam byli původně jen v nájmech. „Neměl lidem tyto domy prodávat. Nemáme kam jinam hnůj vozit. Víte, co dnes stojí nafta? Nás se nikdo neptal, když jim ty domky prodávali. Jediné řešení je, že nám někdo dá náhradu za hnojiště, nebo lidem zajistí jiné bydlení,“ prohlásil předseda.

Že mají zemědělci všechna potřebná povolení, potvrdil už před časem vedoucí bučovického odboru životního prostředí Miloslav Babyrád. Proti hnojišti nijak nezakročili ani hygienici. Místní už napsali několik petic, opakovaně se obrátili na média. Ničeho ovšem nedosáhli. „Lidé tady už pomalu rezignují. Nikdo nám nepomůže. Je to asi marný boj,“ posteskla si Hanáková.

V celé kauze se už neangažuje ani obec Milonice, pod kterou osada Rošťoutky spadá. „Je to asi prostě beznadějné, těžko s tím něco dělat,“ uvedl milonický starosta Ladislav Grim. Poslední nadějí tak pro obyvatele Rošťoutek zřejmě zůstává soud nebo ochránce veřejných práv. Co by měli dělat lidé z Rošťoutek, aby se zbavili svých potíží?