Zároveň dodal, že dobrovolníků je potřeba stále větší množství. „Když jsem začínal, stíhala se tady data do evidence vkládat, ještě ten samý den. Teď už míváme třeba i den skluz a vyplněné formuláře se kupí,“ uvedl.

Očkovací místa proti nákaze koronavirem jsou v nemocničních ambulancích. V kraji nyní funguje také šest velkokapacitních očkovacích center. První spustili na brněnském výstavišti. Minulý týden se přidala centra v Hodoníně, Kyjově a Znojmě. V pondělí pak Břeclav a Hustopeče. Výhledově se má připojit Blansko a Vyškov.

Kalendář pomůže dětem s Downovým syndromem.
Kalendář z Cirkusu Humberto pomůže dětem s Downovým syndromem z jihu Moravy

Zatím nejedou naplno, protože nemají dostatek vakcín. S tím se počítá až od dubna. Už nyní je však jasné, že se neobejdou bez pomoci dobrovolníků. „Připravujeme se na situaci, kdy bude v kraji násobně víc očkovací látky. Do té doby musíme dobrovolníky připravit. V očkovacím centru mohou pomoci například s evidencí očkovaných, vyplněním dotazníků nebo s jejich digitalizací,“ uvedl Martin Kašpárek z neziskové organizace Akademické centrum studentských aktivit.

Portál Chci pomoct

Ta shání v kraji dobrovolníky přes portál Chcipomoct. Nejvíce v okolí Vyškova, Břeclavi, Blanska a Kyjova. „Aby se využily maximální očkovací kapacity, a protože dobrovolníci nemají pochopitelně čas vždy, potřebujeme jich bez nadsázky jednotky tisíc,“ dodal Kašpárek.

Podle krajského mluvčího Michala Cagaly zvládnou velkokapacitní centra naočkovat dohromady sedm a půl až deset a půl tisíce lidí denně. „Rychlost očkování se zrychluje díky rostoucím dodávkám vakcíny Pfizer. V jihomoravském kraji je přes čtyři sta praktiků ochotných očkovat. Každý zvládne odhadem deset pacientů denně. Nejvíc je limituje nedostatek vakcín AstraZeneca,“ uvedl.

Na radnici rozdávají respirátory zdarma
FOTO: Na radnici Brno-střed si lidé mohou vyzvednout zdarma respirátory

Doplnil, že z nezdravotnického personálu bude na jedno velkokapacitní centrum očkující například šest set lidí za den potřeba patnáct technických pracovníků. Tato místa budou pokryta zaměstnanci nemocnic, městských úřadů a dobrovolníky. „Centrum od centra bude potřeba dobrovolníků různá. Denně jich budou potřeba desítky a nárazově až stovky. Na administrativní a technické práce,“ upřesnil.

Šest procent proočkovaných

Dobrovolníci pomáhají od minulého týdne také v očkovacím centru, které funguje v hodonínském kulturním domě. Podle ředitele tamní nemocnice Antonína Tesaříka je jejich počet na nejbližší dny zatím dostačující. V úterý je posílí ještě tři členové hasičského záchranného sboru. „První týden nám vzhledem počtu vakcín dostačoval jeden tým. Nyní už máme dva a na tento týden devět set vakcín. Od dubna se očekává nárůst jejich dodávek. Spustíme další očkovací týmy, počítáme celkem se čtyřmi. To znamená v tu chvíli tady bude při obsluze očkování fungovat až jednatřicet lidí, což bude i větší nápor pro dobrovolníky. Pro tuto dobu počítáme s pěti až šesti sty podanými vakcínami za den,“ informoval Tesařík.

Přes obrazovku se propojili šimpanzi z Brna a z Dvora Králové.
Náročný lockdown: v Brně si přes videohovor volají už i šimpanzi. Podívejte se

Ve Vyškově se očkování zatím soustředí do areálu nemocnice. „V souvislosti s provozem očkovacího místa ve vyškovské nemocnici nám vypomáhá čtrnáct studentů Střední zdravotnické školy. Zapojily se také zkušené zdravotní sestry, které jsou nyní již v zasloužilém důchodu. V běžném provozu na lůžkových stanicích nám pak vypomáhá pět vojáků a osm hasičů. Všem jim patří velký dík,“ sdělil v pondělí ředitel zařízení Zdeněk Horák.

Podle údajů z portálu Jihomoravského kraje dostali lidé z tohoto kraje bezmála 85 tisíc dávek vakcíny. Na jihu Moravy je nyní první dávkou proočkováno 6,35 % populace. Druhou pak 3,18%