Ve své ordinaci už v souvislosti s tím vyřešila skladování. „Registrujeme k vakcinaci všechny, kdo sami projeví zájem, nebo pacienty příslušných věkových skupin i obvoláváme. K očkování se ke mě zaregistrovala stovka zájemců, ale bohužel jim nemám co podat,“ doplnila Mitěvová.

Fotbal Vyškově se v oficiálních soutěžích začal hrát před sto lety. Po postupovém utkání do MSFL.
Druhý pokus byl úspěšnější. Fotbalový Vyškov prožívá nejlepší éru své historie

Praktici zatím očkují pouze v ordinaci především pacienty starší osmdesáti let také ve Slavkově u Brna na Vyškovsku. „Mají ale samozřejmě zájem o očkování nepohyblivých lidí u nich doma. Každý si volí svoji strategii, do systému se zaregistrovali ve Slavkově všichni. Víme však, že vakcíny v první vlně získaly pouze dvě ordinace, jednalo se přitom vždy pouze o jednu lahvičku s deseti dávkami,“ sdělila slavkovská mluvčí Veronika Slámová.

Podobnou zkušenost potvrzují i jinde v kraji. „Dostali jsme jich v první vlně pouze dvacet dávek, což pro zájemce nestačí. V rizikové skupině se nám od ledna přihlásilo minimálně 250 lidí,“ popsala situaci za jednu brněnskou ordinaci sestra Eliška Tichá.

Podle informací od distributora v dohledné době další dávky nedostanou. „Příští zavážka je v plánu koncem března nebo začátkem dubna. První dávky jsme využili za jeden den. Zatím ani nevíme, jestli vůbec dostaneme vakcíny pro druhou dávku, kterou už očkovaní pacienti potřebují,“ doplnila Tichá.

OČKOVÁNÍ U PRAKTIKŮ

Celkem 513 praktických lékařů se včera registrovalo do systému očkování proti covidu v Jihomoravském kraji.

Distribuce vakcín je pomalá. Lékaři s nimi po dodání záhy očkují.

V týdnu od 4. března převzali 5700 dávek rozdělených do 57 ordinací. Od 11. března pak 4000 dávek pro 40 dalších.

Vakcíny distribuuje Fakultní nemocnice Brno. „Všechny dodávky AstraZeneca skončily odeslané rovnou k praktickým lékařům. V týdnu od čtvrtého března jsme převzali 5700 dávek, které jsou rozdělené do sedmapadesáti ordinací. Od jedenáctého března pak počítáme se čtyřmi tisíci dávkami pro čtyřicet dalších. Nyní budou dodávky omezené, praktiky ale dozásobíme Modernou, aby očkovali podle plánu,“ uvedla mluvčí nemocnice Veronika Plachá.

Vakcinace u praktika mnohým šetří dlouhou cestu do očkovacího centra. „Prý je potřeba očkovat, ale když je kdo, tak zase není čím,“ divila se třeba Marta Vlachová.

K lékařům se zájemci hlásí podle jejich rozpisu. „Vyhýbají se tak registraci přes internet. Pokud jsou už ale registrovaní do očkovacího centra, kdykoli to změní s prioritou na jiné očkovací místo, nebo rovnou zruší. Pokud případně třikrát nereagují na PIN2, jsou automaticky vyřazeni z registrace,“ dodala Plachá.

Proklikejte si interaktivní mapu praktických lékařů zapojených do očkování v Jihomoravském kraji (pro lepší zobrazení si zavřete rozklikávací nabídku vpravo nahoře):

Podobné hlady zaznívají i odjinud. „Jeden den jsme vakcíny převzali a využili, od té doby ale přibývají další zájemci. Jsme firma a máme pod sebou i interní ordinaci, kde je třeba dalších tisíc pacientů,“ dodala sestra Tichá za brněnskou ordinaci.