Obsahují celkem 14 videospotů, které se týkají šesti témat. „Kromě jiného trestné činnosti páchané na starších lidech, nebezpečného pohybu dětí na silnici a rovněž vloupání do aut," vyjmenovala policejní mluvčí Pardubického kraje Hana Kajzarová s tím, že zájemci je získají zdarma.

Primárně mají videa vytvořená v rámci projektu Prevencí k bezpečí, přičemž první díl už je k dispozici na internetu, sloužit jako pomůcka pro policisty, kteří přednáší ve školách. Zajímají tak například vedení Základní školy Morávkova ve Vyškově. „S policisty spolupracujeme a o podobných věcech nás informují. Také o těchto videích víme. Náš metodik prevence je zařadí do programu," ujistila ředitelka Jana Plášilová.

Zhlédnout je nicméně může kdokoliv, a to třeba na webových stránkách policie, promítat se můžou i na obrazovkách městské hromadné dopravy.

Zatím je však projekt stále v začátcích a většina škol, které oslovila redakce Vyškovského deníku Rovnost, o něm nemá tušení. Ačkoli zájem o preventivní programy mají. „Policie nám jich nabízí mnoho, ale informace o tom se ke mně zatím nedostala. Potřeboval bych o něm určitě vědět víc, nicméně zájem bych měl. Každá pomůcka je dobrá," uvedl ředitel Základní školy 710 v Bučovicích Aleš Navrátil.

Podle mluvčí vyškovských policistů Alice Musilové školy z regionu obecně projevují velký zájem o podobné projekty. „Někdy ani není v mých silách vyhovět jejich požadavkům kvůli pracovní zátěži. Pravidelně volají a zjišťují, co právě chystáme," sdělila Musilová.

Aktivitu východočeských policistů chválí také rodiče. Třeba Annu Procházkovou z Vyškova často obtěžují telefonáty firem na soukromá čísla. „Je důležité, aby děti od začátku věděly, že něco takového je třeba už jen z hlediska soukromí špatně. Je určitě dobré zavádět podobné prevence ve školách a informovat všechny," okomentovala žena.

Videa natáčeli policisté podle domluveného scénáře. Snažili se zachytit témata, která je nejvíc trápí. V jednotlivých spotech rovněž mluví odborníci specializující se na dané oblasti. „Požadovali jsme také, aby hovořili snadno pochopitelným stylem," přiblížila Kaizarová a dodala, že mimo regiony Pardubického a Královéhradeckého kraje policisté videa přímo nabízet nebudou.

Celorepublikově je budou šířit zejména pomocí internetu. Využít chtějí i sociální sítě. Zájem už o ně projevily třeba organizace zabývající se prevencí jako například Besip nebo Záchranný kruh.

PAVLÍNA VÁŽANOVÁ